Kolejna firma ogłasza sukces swojej szczepionki

Koncern farmaceutyczny Moderna ogłosił, że opracowana przez jego naukowców szczepionka ma ok. 95-procentową skuteczność. W ciągu najbliższych tygodni firma wystąpi o zgodę na jej stosowanie

Niedawno amerykańsko-niemiecki koncern Pfizer poinformował o efektach badań swojej szczepionki, która ma być skuteczna w ok. 90 proc. Nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa pracują jednak także inne firmy, w tym amerykański koncern Moderna.

Moderna ogłosiła właśnie, że nadszedł „wspaniały dzień”, ponieważ skuteczność jej szczepionki wynosi 95 proc. Firma ma w ciągu kilku tygodni wystąpić o zgodę na wprowadzenie specyfiku na rynek w USA.

Badanie szczepionki przeprowadzono na 30-tysięcznej grupie ochotników. Połowie z nich podano dwie dawki w odstępie czterech tygodni (druga połowa była grupą kontrolną). – Ogólna skuteczność była niezwykła. To wspaniały dzień – ocenił dr Tal Zaks, szef zespołu lekarzy w Modernie.

Niestety pełne skutki działania szczepionki nie są jeszcze do końca znane. Chodzi m.in. o to, jak długo działa szczepionka i czy jest ona skuteczna zarówno w przypadku młodszych pacjentów, jak i seniorów. Nie wiadomo też, czy szczepionka tylko chroni zaszczepioną osobę przed skutkami zakażenia, czy może też blokuje możliwość przenoszenia koronawirusa.

Szczepionki Pfizera i Moderny zostały opracowane podobną metodą – naukowcy wykorzystali fragment kodu genetycznego wirusa, by wywołać w organizmie mechanizm obronny i pojawienie się przeciwciał.

Nauczycielu, jak oceniasz rządowy projekt dotyczący refundowania nauczycielom części kosztów prowadzenia zdalnych lekcji od 1 września do 7 grudnia br. (tzw. 500+ dla nauczyciela)?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

O ile jednak szczepionkę Pfizera należy przechowywać w temperaturze ok. -75 stopni Celsjusza, to w przypadku szczepionki Moderny wymaga się temperatury „tylko” -20 stopni (wtedy szczepionka zachowuje skuteczność przez 6 miesięcy). W razie przechowywania jej w zwykłej lodówce, szczepionka traci swoje właściwości po miesiącu.

Według Moderny, w przyszłym roku możliwe jest wyprodukowanie miliarda dawek szczepionki.

ZNP od kilku miesięcy domaga się od rządu gwarancji, że nauczyciele oraz pracownicy oświaty otrzymają dostęp do szczepionki na koronawirusa w pierwszej kolejności.

(PS, GN)