Nasz patronat. 14-latek z Wrocławia stworzył algorytm do szyfrowania. Znamy zwycięzcę Konkursu Naukowego E(x)plory 2020.

Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu zdobył pierwsze miejsce w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2020. 14-latek jest autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. 

Otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych i przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron ISEF 2021. Wydarzenie było częścią święta nauki i innowacji Gdynia E(x)plory Week, które po raz pierwszy można było w całości śledzić w Internecie.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do konkursu zgłoszono 216 projektów, ponad 140 zostało zakwalifikowanych do regionalnych etapów konkursu, które odbyły się w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. 35 projektów zakwalifikowało się do Krajowego Finału Konkursu. Laureatów wybrało jury złożone z 17 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

W E(x)plory odkrywamy młode talenty. Stawiamy przed nimi trudne wyzwania. W tym roku świat postawił przed nami wszystkimi trudne zadanie. Gdynia E(x)plory Week online wpasowało się doskonale w nową wirtualną rzeczywistość. Młode talenty, gwiazdy nauki, innowatorzy w edukacji, to oni stworzyli z nami Gdynia E(x)plory Week 2020.” – mówi Joanna Gogolińska, dyrektorka Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Główną nagrodę w Konkursie zdobył Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu. Jest on autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Innowacyjność projektu 14-latka opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej. Nagrodą dla zwycięzcy jest stypendium naukowe w wysokości 10.000 złotych oraz udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron International Science and Engineering Fair w USA, gdzie swoją karierę naukową rozpoczynało do tej pory aż 27 noblistów! Projekt Szymona nagrodził także Wrocławski Park Technologiczny, przyznając mu swoją nagrodę specjalną.

Drugie miejsce zajęli: Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt “ISP – Inteligentny System Przewietrzania” z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. ISP to innowacyjne urządzenie zapewniające odzysk energii cieplnej i oczyszczanie powietrza. Monitoruje ono w sposób ciągły jakość powietrza i automatycznie dostosowuje tryb pracy. Celem projektu jest wymiana dopuszczonych zanieczyszczeń z przefiltrowanym powietrzem zewnętrznym do wewnątrz pomieszczenia z możliwością odzysku energii cieplnej. Drużyna otrzymała stypendium naukowe w wysokości 7.000 złotych na rozwój swojego projektu badawczego.

„Szczególnie interesują nas jako firmę farmaceutyczną, projekty związane z medycyną, farmacją, a także ochroną środowiska. Bardzo się cieszymy, bo w tym roku udało nam się połączyć wszystkie te trzy dziedziny. Wybraliśmy projekt Julii Kosińskiej, Kaliny Wiśniewskiej i Mateusza Malikowskiego – Crush (the) Leavings – Ecological Antipollution Reactor “CLEAR.” – mówi Magdalena Rzeszotalska, Dyrektor Komunikacji korporacyjnej w Zakładach farmaceutycznych Polpharma.

Trzecią nagrodę główną przyznano Oldze Ścieszce za projektPreferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich”. Uczennica XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie usprawniła metody diagnostycznej choroby pszczół wywoływanej roztoczem Varroa destructor. Swoje badania przeprowadziła w procedurze korelacyjnej opartej na badaniu komórek z czerwiem pszczelim z wyselekcjonowanych rodzin. Badania stanowią istotną wskazówkę dla analityków i badaczy chorób pszczelich oraz pszczelarzy. Młoda naukowczyni otrzymała stypendium w wysokości 5.000 złotych oraz udział w Regeneron International Science and Engineering Fair w USA.

Im więcej pomysłów i odwagi wśród finalistów, tym trudniejsze zadanie ma jury Konkursu Naukowego E(x)plory. W tym roku też miało twardy orzech do zgryzienia i mówię to z pełną satysfakcją. Nie ukrywam, że Grupa LOTOS bardzo docenia, iż tej odwagi naszym młodym naukowcom w projektowaniu nie brakuje.” – mówił podczas gali finałowej Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji w Grupie LOTOS.

Nagrody główne na rozwój badań ufundowała Grupa LOTOS S.A., która jest Mecenasem Programu E(x)plory. Podczas gali przyznano również nagrody specjalne, a także wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu „Innowator jutra”, w którym internauci głosowali na najlepszy ich zdaniem projekt. Zwycięzcami plebiscytu zostali Piotr Fil i Władysław Sowul za projekt „Samolot dwustronny”. Zdobyli 4171 głosów i otrzymali bon w wysokości 2.000 złotych na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej. Internauci oddali łącznie ponad 14 tysięcy głosów.

Gdynia to miasto, które innowacje ma w swoim DNA, dlatego wyjątkowo silnie cenimy tutaj tych, którzy innowacje mają we krwi. Do takich osób należy zdobywczyni nagrody specjalnej Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Ta nagroda trafiła do Jaśminy Nowak, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, która zajęła się badaniem porostów występujących w rezerwacie Kępa Redłowska w Gdyni i wykazuje, jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Praca Jaśminy w pełni zasługuje na nagrodę w postaci wsparcia mentorów i specjalistów z Bio Laboratorium a także strefy Startup Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.” – opowiada Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Gdyni.

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Trwa rekrutacja do Konkursu Naukowego E(x)plory 2021. Młodzi naukowcy, którzy chcą zaprezentować swoje projekty naukowe mogą się zgłaszać do 7 stycznia 2021.

Podczas tegorocznej, internetowej odsłony Gdynia E(x)plory Week, oprócz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory odbył się Festiwal Nauki i Technologii oraz XI Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia była prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 roku otrzymała tę prestiżową nagrodę w ramach uznania jej pracy związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu. Wydarzenie od 9 lat jest świętem nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki. Gdynia E(x)plory Week organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów jak i przedstawicieli start-upów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych. W tegorocznym Gdynia E(x)plory Week wzięło udział ponad 2200 osób.

Wszystkich tegorocznych laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory można zobaczyć na stronie www.explory.pl/2020. Formularz zgłoszeniowy do następnej edycji konkursu dostępny jest na stronie www.explory.pl.

 Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa Lotos. Partnerami strategicznym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia.