NASZ PATRONAT. Projekt „Stres a nasz mózg – walka do wygrania”

Projekt powstał w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie, skąd wyruszył w Polskę, zawojował Europę, a teraz obiega  cały świat.

Nauczycielki z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, Joanna Gadomska, Ewelina Jankowska, Monika Kieliszak, Agnieszka Marciniak, Agnieszka Rogalska i Ewa Wallis, wymyśliły projekt „Stres a nasz mózg – walka do wygrania”, który początkowo skierowany miał być tylko dla uczniów z ZSEU w Żychlinie. Szybko jednak obiegł całą Polskę, do dziś 32 szkoły z całej Polski, od Śląska po Pomorze, dołączyły do realizacji tego projektu. Projekt zakłada wiele działań, m.in.  zajęcia, wykłady i warsztaty dla uczniów i ich rodziców, nauczycieli, a także mieszkańców Konina i powiatu konińskiego, z zakresu zdrowych sposobów walki ze stresem, które poprowadzą nauczyciele z ZSEU w Żychlinie oraz liczni zaproszeni goście  (m.in. wykładowcy akademiccy, dietetyk, farmaceuta, lekarz, studenci medycyny, sportowcy, instruktorzy fitness, jogi, tańca, szachów, a także samorządowcy).

Część wykładów transmitowana będzie również online, aby większa ilość osób mogła skorzystać  z proponowanych zajęć i zobaczyć, co proponują specjaliści w tej dziedzinie. Część zajęć, skierowana dla mieszkańców Konina i powiatu konińskiego, prowadzona będzie poza murami szkoły w ośrodkach edukacyjnych w Koninie, które dołączyły do projektu i zorganizują bezpłatne warsztaty entystresowe u siebie (Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, klub sportowy Górnik Konin, Szkoła Aktorsko – Wokalna Fama, Brick 4 Kids z Konina. W ramach projektu nauczycielki z ZSEU w Żychlinie przygotowują scenariusz warsztatów antystresowych, który zostanie przesłany do szkół, aby każdy nauczyciel mógł przeprowadzić zajęcia ze swoimi uczniami, podczas których będzie mógł  porozmawiać o stresie oraz zdrowych sposobach walki ze stresem. Scenariusz ten, zostanie również zamieszczony na różnych portalach dla nauczycieli, aby każdy mógł z niego skorzystać w odpowiednim dla siebie czasie.

Przeprowadzona zostanie również ogólnopolska ankieta skierowana dla uczniów, z wszystkich typów szkół, na temat sytuacji stresujących dla młodego człowieka, a także  sposobów w jaki młodzi ludzie radzą sobie obecnie ze stresem. Wyniki ankiety zostaną opracowane i zaprezentowane 15 marca w ZSEU w Żychlinie, podczas podsumowania obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, który na całym świecie trwa od 11 do 17 marca. Podczas podsumowania Światowego Tygodnia Mózgu, swoją premierę będzie miał również filmik pod tytułem „Zdrowe sposoby walki ze stresem”, nagrany przez uczniów i nauczycieli szkół realizujących ten projekt. Pierwsze filmiki już zostały nagrane i są naprawdę fantastyczne. W ramach projektu ogłoszone zostały dwa konkursy ogólnopolskie, pierwszy na plakat „Stop dla papierosów, alkoholu, narkotyków i dopalaczy”, a drugi na prezentację multimedialną na temat „Zdrowe sposoby walki ze stresem”. Regulaminy konkursów dostępne są na stronie biologiazblondynka.blogspot.com. Na prace konkursowe czekamy do 5 marca. Obecnie w szkołach, które zgłosiły się do projektu nauczyciele prowadzą pogadanki o stresie, tworzą mapy myśli, prezentacje i plakaty. Wszystkie ich działania na bieżąco publikowane są na fb „Biologia z blondynką oraz „Zdrowe sposoby walki ze stresem”.

„Stres a nasz mózg – walka do wygrania” to projekt, który otrzymał już honorowy patronat Starosty Konińskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, grupy SuperBelfrzy RP oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. Medialny patronat sprawuje „Głos Nauczycielski” oraz Tv Wielkopolska.

Projekt ten został również doceniony i wyróżniony przez Federację Europejskich Towarzystw Neuronauki (FENS) w Brukseli i  jako jedyna szkoła w Europie, ZSEU  otrzymał grant od Fundacji DANA z Brukseli, na organizację wydarzeń podczas Światowego Tygodnia Świadomości Mózgu 2019. Wszystkie zgłoszone wnioski podlegały bardzo rygorystycznemu procesowi selekcji. Spośród 75 wniosków, złożonych głównie przez biologiczne i neurologiczne instytuty badawcze oraz uniwersytety biologiczne i medyczne, pochodzących z 20 różnych krajów europejskich, do finansowania wybrano m.in. projekt „Stres a nasz mózg – walka do wygrania” wymyślony przez nauczycielki z ZSEU w Żychlinie.

„Stres a nasz mózg – walka do wygrania” został również zarejestrowany na międzynarodowej platformie BAW (Brain Awareness Week), stając się częścią Światowego Tygodnia Świadomości Mózgu 2019. BAW to ogólnoświatowa kampania mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat postępów i korzyści płynących z badań nad mózgiem. Poprzez realizację projektów można  poinformować ludzi o postępie, jaki dokonuje się w tych badaniach, jak również o postępie w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu wszelkim zaburzeniom mózgu.

 

Projekt ten jest ciekawym edukacyjnym przedsięwzięciem, ponieważ łączy wielu uczniów i nauczycieli z całej Polski, którzy poprzez wspólną naukę i zabawę zwiększają swoją wiedzę odnośnie do właściwych postaw wychowawczych, społecznych i prozdrowotnych. Zdobycie umiejętności walki ze stresem szczególnie cenne będzie w najbliższym czasie dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej oraz uczniów klas trzecich gimnazjum, gdyż to oni w połowie kwietnia zmierzą się z egzaminami, które mają stać się ich biletem wstępu do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. W maju natomiast, to młodzież szkól licealnych i techników zmierzy się z egzaminem dojrzałości, czyli egzaminem maturalnym. Poprzez nas projekt chcemy wesprzeć młodych ludzi, aby w sposób zdrowy dla własnego zdrowia potrafili zapanować nad swoim stresem, w tym ważnym dla siebie czasie.

 

Joanna Gadomska

 

Więcej informacji: TUTAJ