„Kompromitacja prezydenta”, „Ręce opadają, serce pękło na kawałki” – nauczyciele komentują weto prezydenta do ich podwyżek

„Tak się właśnie wspiera nauczycieli. Dziękujemy za prezent. Ręce opadają, serce pękło na kawałki” – tak na decyzję prezydenta o zawetowaniu podwyżek zareagowała nauczycielka, która podzieliła się swoimi odczuciami w komentarzu na profilu „Głosu” w mediach społecznościowych. Podobnych, i dużo ostrzejszych, reakcji jest więcej.

Wczoraj, na dzień przed Wigilią i Gwiazdką, prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 rok, czyli tzw. ustawę okołobudżetową.

Nauczyciele zakładnikami prezydenta RP? Andrzej Duda zawetował m.in. podwyżki w oświacie

Zgodnie z nią, wynagrodzenia nauczycieli pójdą w przyszłym roku w górę o 30 proc., a nauczycieli początkujących – o 33 proc. Prezydent – jak uzasadnił – chciał swoją decyzją zablokować pieniądze na media publiczne, nad którymi kontrolę przejął rząd. Tym samym nauczyciele stali się zakładnikami w walce o kontrolę nad mediami publicznymi i ich finansami, którą środowisko PiS toczy z rządem Donalda Tuska.

Weto prezydenta wywołało oburzenie nauczycieli.

„Żałosny człowiek zepsuł święta tysiącom rodzin w Polsce” – to tylko jeden z komentarzy na profilu „Głosu” w mediach społecznościowych. I to taki, który nadaje się do cytowania.

„Całe szczęście, że to nie mój prezydent. Całe szczęście już niedługo jego patoprezydentura dobiegnie końca” – ocenił inny nauczyciel.

„Prezydentem się bywa…” – zauważył kolejny.

„Telewizyjna propaganda ważniejsza, niż edukacja” – stwierdziła nauczycielka komentująca na naszym profilu.

„Tyle lat mu nie przeszkadzało, jakim ściekiem stały się media publiczne służące jednej partii, a teraz raptem się obudził. Teraz będą się szarpali kto wie jak długo, a my będziemy czekać” – dodał kolejny nauczyciel.

„Nie potrafią nawet z honorem odejść od koryta” – napisała rozżalona nauczycielka.

„Kompromitacja prezydenta!!!” – ocenił nauczyciel.

„Wstyd, nie po raz pierwszy” – przypomniała nauczycielka. „Takiego mamy prezydenta, żenada” – dodała kolejna.

Donald Tusk o wecie prezydenta: Wstyd. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym

(PS, GN)