Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poświęcony jest żołnierzom tzw. antykomunistycznego podziemia. Został ustanowiony 3 lutego w 2011 roku. Niektóre szkoły i placówki oświatowe mają za swoich patronów tzw. żołnierzy wyklętych.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, między godziną 20.00 a 20.45 strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.
🕯️Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”🇵🇱
✍️➡️https://t.co/a5UOBjya6S pic.twitter.com/lRl4bkMGjo
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) March 1, 2023
🇵🇱 #1marca obchodzimy #NarodowyDzieńPamięciŻołnierzyWyklętych – święto upamiętniające żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy jako partyzanci po II wojnie światowej stawili opór komunistycznym władzom i aparatowi bezpieczeństwa.https://t.co/zPvUNUZhPz pic.twitter.com/iT1SciOTyI
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) March 1, 2023
„W hołdzie ‘Żołnierzom Wyklętym’ – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu (…) Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci ‘Żołnierzy Wyklętych’” – zapisano m.in. w uchwalonej przez Sejm 3 lutego 2011 r. ustawie.
Więcej na temat wydarzeń związanych z NDPŻW można przeczytać na portalu dzieje.pl
(GN)