1 września przed pomnikiem TON w Warszawie – apel pamięci bohaterów II wojny światowej i tajnego nauczania

Tradycji stało się zadość i podczas pandemii. Jak co roku spotkaliśmy się 1 września – w dniu inauguracji nowego roku szkolnego i w 81. rocznicę napaści wojsk hitlerowskich na Polskę – przed pomnikiem Nauczycieli Tajnego Nauczania na warszawskim Powiślu.

Uroczysty apel pamięci bohaterów II wojny światowej i tajnego nauczania zorganizowały Biuro Edukacji m.st. Warszawy oraz Okręg Mazowiecki Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Warszawskie apele pamięci w dniu 1 września to już tradycja. Przed odsłoniętym w 2000 r. pomnikiem spotykają się nauczyciele, uczniowie, ludzie edukacji po to, by – jak podkreślają organizatorzy uroczystości – przywołać pamięć ludzi i czasu oraz wyrazić hołd nauczycielom TON.

Podczas tegorocznego apelu pamięci Tomasz Korczak, prezes Okręgu Mazowieckiego ZNP, wyraził wdzięczność uczestnikom za to, że w trudnym i pełnym niepokoju czasie pandemii przybyli na spotkanie, by złożyć hołd bohaterskim nauczycielom TON, którzy dźwignęli ciężar odpowiedzialności za polską oświatę i naukę w mrocznych czasach II wojny światowej.

Uroczystość mimo frekwencji skromniejszej niż w latach poprzednich miała jak zwykle podniosły charakter. Zwieńczyła ją ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem przez delegatów reprezentujących władze związkowe, samorządowe i oświatowe. Wieńce przed pomnikiem złożyli m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz Mirosław Sielatycki, zastępca dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy. Wartę przed pomnikiem pełnili żołnierze kompanii honorowej Wojska Polskiego.

Witold Salański

Uroczystość przed Pomnikiem Nauczycieli Tajnego Nauczania w Warszawie. Kwiaty składa delegacja Okręgu Mazowieckiego ZNP. Fot. Witold Salański (2)