Sto lat temu, 10 lutego 1920 r. w Pucku, gen. Józef Haller dokonał aktu zaślubin Polski z Bałtykiem. Symboliczny gest wrzucenia pierścienia do wód Morza Bałtyckiego wieńczył przejmowanie Pomorza przez żołnierzy Frontu Pomorskiego. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Sejmu Ustawodawczego i rządu. Powrót tych ziem do Polski sankcjonowały ustalenia traktatu wersalskiego.
W poniedziałek główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Pucku o godz. 10 na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do macierzy. W obchodach wzięła też udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
PUCK | Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. Rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do Macierzy. pic.twitter.com/e3RGVWBrjj
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 10, 2020
– Wydarzenia sprzed 100 lat to nasze zobowiązanie do codziennego patriotyzmu – mówiła w niedzielę podczas inscenizacji powitania generała Józefa Hallera na dworcu PKP Gdańsk Główny prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.
Polska odzyskując 100 lat temu dostęp do morza odzyskała możliwości rozwoju gospodarki, handlu, turystyki. Polacy zamieszkujący pomorskie miasta i wsie mogli cieszyć się pełnymi swobodami tłumionymi wcześniej przez niemieckich zaborców.
10 lutego 1920 r. w Warszawie obradował Sejm Ustawodawczy. Otwierając posiedzenie, marszałek Wojciech Trąmpczyński podkreślił znaczenie powrotu nad Bałtyku dla przyszłości Polski.
– Szum Bałtyku – to najpiękniejszy hymn naszej państwowości – rozpoczął Marszałek Sejmu. Posłowie wysłuchali przemówienia marszałka Sejmu na stojąco. Jego słowa wielokrotnie przerywały huczne oklaski.
Po stu latach od powrotu Polski nad Bałtyk Sejm w przyjętej 16 października 2019 r. uchwale ustanowił 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. Posłowie przypomnieli słowa gen. Hallera wypowiedziane w Pucku w lutym 1920 r.:
„Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”.
W uchwale podkreślono, że jubileusz ten jest doskonałą okazją, by dokonać oceny, jak państwo polskie zagospodarowało odzyskany na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego dostęp do Morza Bałtyckiego. Posłowie przypomnieli osiągnięcia II Rzeczypospolitej: budowę nowoczesnego portu morskiego i miasta Gdyni. Dzięki temu nastąpił szybki rozwój handlu morskiego, co z kolei wpłynęło na pozycję gospodarczą i wzmacniało niepodległość państwa polskiego.
Pełną treść uchwały można znaleźć tutaj.
Historyczne tło zaślubin Polki z morzem przypomina m.in. portal dzieje.pl tutaj.
(JK, GN)
Fot: Sejm.gov.pl