11 października Międzynarodowy Dzień Dziewcząt. Fundacja Dominiki Kulczyk zachęca nauczycieli do działania

„Zachęcamy wszystkich nauczycieli do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Dziewcząt! Możecie Państwo skorzystać z przygotowanych przez nas propozycji. To może być całodniowe wydarzenie, jedna lekcja lub nawet chwila refleksji” – czytamy w komunikacie Kulczyk Foundation. W tym roku Międzynarodowy Dzień Dziewcząt odbywa się pod hasłem „Mój głos, nasza równa przyszłość” („My Voice, Our Equal Future”).

„Jako nauczycielki i nauczyciele macie olbrzymi wpływ na to, jakie umiejętności i zainteresowania dziewcząt będą rozwijane, a jakie wyciszane. Będąc autorytetami dla nastolatek, możecie dodawać im odwagi, by sięgały po to, co pomoże im w pełni rozwinąć swój potencjał. Dotarcie do dziewcząt w okresie dojrzewania ma kluczowe znaczenie – podejmowane decyzje i utrwalone w tym okresie zachowania wpływają na ich horyzonty w późniejszym życiu. Wasza rola jest niezwykle istotna – to Wy możecie włączać dziewczęta w aktywności pozwalające rozwijać różne kompetencje – nie tylko te zwykle przypisywane kobietom, podważać stereotypy i wzmacniać indywidualny rozwój” – apeluje Kulczyk Foundation.

Z czym mierzą się dziewczyny na świecie? Powiedzmy to głośno!

Ok 90% swoich zarobków dziewczyny i kobiety inwestują w swoją rodzinę i społeczność. Chłopcy i mężczyźni zwykle pomiędzy 30 a 40. Przypominamy historię 15-letniej Srey z Kambodży, która z powodu choroby babci, musiała iść do pracy. "Chcę pomagać ludziom, żeby nie mieli tak ciężko jak ja" – mówi dziewczynka. 11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt. To okazja do przypomnienia, z jakimi problemami muszą każdego dnia zmagać się dziewczyny i młode kobiety na całym świecie.___________About 90% of girls’ and women's earnings are invested in their family and community. It is usually between 30 and 40 in case of boys and men. We recall the story of 15-year-old Srey from Cambodia who had to go to work because of her grandmother's illness. "I want to help people so that they won’t have a hard life like me," says the girl.On October 11, we celebrate the International Day of the Girl Child. It is an opportunity to remind you of the problems girls and young women all over the world have to deal with every day.

Opublikowany przez Kulczyk Foundation Środa, 7 października 2020

 

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt to okazja do przypomnienia, z jakimi problemami muszą każdego dnia zmagać się dziewczyny i młode kobiety na całym świecie. Kulczyk Foundation wymienia m.in. przemoc, wykluczenie menstruacyjne, zmuszanie do zawierania aranżowanych małżeństw, utrudniony dostęp do edukacji, wykonywanie niskopłatnych prac.

„Choć dziewczęta i kobiety stanowią mniej więcej połowę ludności świata, nie funkcjonują na tych samych zasadach co druga połowa. Równość płci, będąca prawem człowieka, nadal nie została osiągnięta” – podkreślono w komunikacie.  Jak nauczyciele mogą się włączyć w obchody Dnia Dziewcząt? Można o tym przeczytać na stronie Fundacji tutaj.

(JK, GN)

Honorowe tytuły Przyjaciel Szkoły 2019 i Inicjatywa Edukacyjna Roku 2019

Znalazły się środki na telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. „Dziękujemy za uruchomienie wielkiej machiny dobra”