1,184 mln osób odwiedziło w ubiegłym roku Muzeum Auschwitz

W 2022 r. Miejsce Pamięci odwiedziło ponad 1 milion 184 tysiące osób. W porównaniu z poprzednimi dwoma latami to ogromny wzrost, pamiętać jednak trzeba, że w okresie przed pandemią COVID-19 Muzeum odwiedzało rocznie ponad dwa miliony osób.

 

– Liczba odwiedzających jest mniej więcej o połowę mniejsza niż w czasie sprzed lockdownów związanych z COVID-19, ale sytuacja po pandemii zaczyna się powoli normalizować. Szczególnie ważne jest to, że ponad 90 procent odwiedzających poznawało historię Auschwitz podczas zwiedzania z edukatorami Muzeum – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

– Dzięki temu wizyta jest nie tylko doświadczeniem przejścia przez autentyczne miejsce. Daje ona też możliwość zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim, osobistej refleksji nad znaczeniem tej historii współcześnie, dla nas wszystkich. To szczególnie ważne, bowiem dziś widzimy i lepiej pojmujemy, jak bardzo potrzebujemy pamięci, będącej kluczem dla projektowania naszej przyszłości – podkreślił dyrektor Cywiński.

Jaj podaje muzeum obecnie po Miejscu Pamięci oprowadza 332 przewodników w 20 językach. Największą grupę odwiedzających w 2022 r. stanowiły osoby z Polski. Kolejnymi krajami, z których przyjeżdżali odwiedzający były: Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, USA, Hiszpania, Francja, Włochy, Słowacja i Ukraina.

Ponad 2,1 miliona osób korzysta z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci w mediach społecznościowych. Liczba obserwujących angielskojęzyczne konto Muzeum na Twitterze przekroczyła 1,5 miliona, a w całym 2022 r. tweety publikowane przez Muzeum wyświetlono ponad 1 miliard 99 milionów razy.

Pod koniec 2022 r. Muzeum utworzyło oficjalne konto na Mastodonie , które obserwuje już ponad 75 tysięcy osób. Prawie 23 miliony odsłon odnotowano w 2022 r. na muzealnej stronie internetowej.

Jak podkreśla muzeum istotnym elementem nauczania w czasie pandemii są lekcje internetowe dostępne na stronie lekcja.auschwitz.org. Główna z nich, poświęcona całościowej historii Auschwitz, dostępna jest już w dwunastu językach.

(GN)

Fot: Muzeum Auschwitz

Zbliża się 78. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Plan obchodów