W związku z pożegnaniem byłego premiera Jana Olszewskiego w całym kraju obowiązuje żałoba narodowa. Żałoba, zarządzona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, rozpoczęła się w piątek 15 lutego br. o północy i będzie trwać do soboty do godz. 19. B. premier zmarł 7 lutego br. w wieku 88 lat.
Jan Olszewski był żołnierzem Szarych Szeregów, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, publicystą, prawnikiem, znanym obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL. W latach 1991-1992 był prezesem Rady Ministrów. Uroczystości żałobne rozpoczęły się w piątek 15 lutego i zakończą się w sobotę ostatnim pożegnaniem Jana Olszewskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W piątek wystawiono trumnę z ciałem b. premiera w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak informuje kancelaria premiera, 15 lutego między godz. 10 a 19 można oddać hołd i pożegnać się z śp. Janem Olszewskim, a także wpisać się do księgi kondolencyjnej. Piątkowe uroczystości to również msza żałobna w Kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży (godz. 18) oraz wyprowadzenie trumny z kancelarii premiera i przejście konduktu do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (godz. 20). W sobotę 16 lutego nastąpi wyprowadzenie trumny z sanktuarium (godz. 10.40) i przemarsz konduktu do Archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie odbędzie się msza żałobna. Następnie kondukt przejdzie przed Pomnik Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich, gdzie b. premiera pożegnają kombatanci i powstańcy warszawscy.
Jan Olszewski spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, uroczystość ta rozpocznie się o godz. 14:45 i będzie mieć charakter państwowy.
W czasie żałoby narodowej flagi państwowe pozostają opuszczone do połowy masztu. W tym czasie odwoływane są imprezy o charakterze rozrywkowym, w tym także np. zaplanowane w szkołach zabawy karnawałowe.
Decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej podejmuje prezydent za zgodą premiera.
(DK, GN)