2 maja – Dzień Flagi RP!

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało ustanowione 15 lat temu. Jak najlepiej uczcić Dzień Flagi RP? Oczywiście wywieszając biało-czerwone barwy narodowe. Zachęcają do tego m.in. organizatorzy akcji #mojaflaga

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi RP został ustanowiony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP z 20 lutego 2004 r. (art. 6a ustawy). Według inicjatorów święta, Dzień Flagi przypadający podczas świąt majowych powinien służyć m.in. refleksji na temat szczytnych kart polskiej historii. Święto przypada w rocznicę zatknięcia przez żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego biało-czerwonej flagi na kolumnie zwycięstwa w parku Tiergarten i na Reichstagu w Berlinie w 1945 r.

“Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła” – czytamy w informacji opublikowanej w portalu Dzieje.pl.

2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony przez Senat w 2002 r.

(DK, GN)

Fot. Pixabay

Zobacz też:

>> Dyrektor Biura „Niepodległa”: zachęcamy Polaków do wywieszania 2 maja biało-czerwonej flagi (o akcji #mojaflaga)

>>Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych