23 marca br. rozpocznie się zjazd innowacyjnych edukatorów. Do Australii leci silna drużyna z Polski

W terminie 23-26 marca w Sydney w Australii odbędzie się Microsoft Education Exchange (E2). Na tej prestiżowej konferencji spotka się ponad 300 Microsoft Innovative Educator Expert’ów z całego świata, w tym silna drużyna z Polski.

Doroczna, światowa konferencja Microsoft skupia się na roli nauczyciela jako twórcy zmian, jako tym, który odciska ślad w umysłach swoich uczniów, liderów, innowatorów i twórców następnego pokolenia.

– Microsoft Education Exchange (E2) to globalne spotkanie najbardziej innowacyjnych edukatorów z całego świata. Uczestniczy w nim 300 osób z każdego zakątka świata, którzy należą do grupy Microsoft Innovative Educator Experts. To niesamowita wymiana doświadczeń edukacyjnych. Uczestnicy wydarzenia mają okazję poznać i posłuchać inspirujących historii edukacyjnych, rozwinąć swoje kompetencje w trakcie warsztatów, a przede wszystkim poznać innych nauczycieli z całego świata w trakcie realizacji wspólnego projektu oraz udziału w Learning Market Place (targi edukacyjne, w trakcie których każda osoba ma swoje stoisko i pokazuje swoje pasje edukacyjne) – mówi Głosowi Agata Kapica, manager Programu Microsoft dla Edukacji

Nauczyciele i liderzy szkół z całego świata będą się wymieniać doświadczeniami, innowacyjnymi pomysłami i dyskutować o najnowszych trendach w edukacji.

– Reprezentacja Microsoft Innovative Educator Expert’ów z Polski jest wyjątkowa – to 6 niesamowitych nauczycieli, którzy uczą różnych przedmiotów na wszystkich etapach edukacyjnych. Są to pasjonaci edukacyjni, którzy przygotowują uczniów do życia, nauki i pracy w XXI wieku – podkreśla Agata Kapica.

 

W tym roku na E2 wybiorą się:

  1. Edyta Borowicz-Czuchryta – Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie
  2. Joanna Hofman – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Poznaniu
  3. Anna Leszczyńska – Zespół Szkół nr 8 w Gdyni
  4. Tomasz Magnowski – Zespół Szkół Technicznych w Radomiu
  5. Justyna Szczypek – II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku
  6. Sylwester Zasoński – Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Skarżysku-Kamiennej

 

Kilku nauczycieli z polskiej drużyny zapytaliśmy co oznacza dla nich udział w Microsoft Education Exchange (E2), jak to się stało, że zostali wybrani, co należy zrobić by zostać zakwalifikowanym na konferencję Microsoft?

 

Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczycielka w szkole podstawowej w Szczekarkowie:

Microsoft Education Exchange (E2), to coroczna konferencja dedykowana najbardziej innowacyjnym edukatorom ze społeczności Microsoft Innovative Educator Expert. To wyjątkowa okazja do celebrowania osiągnieć zawodowych oraz dzielenia się nowatorskimi pomysłami jak zmieniać edukację i wykorzystywać nowe technologie w dydaktyce oraz życiu szkoły. Konferencja jest dobrą okazją na poznanie edukatorów z całego świata oraz wymianę doświadczeń. To trzy dni pełne spotkań, rozmów, warsztatów i inspiracji. W grudniu 2019 roku otrzymałam informację, że w marcu 2020 roku między innymi to ja będę częścią reprezentacji z Polski w Sydney. To było takie niewiarygodne! Takie wzruszające. Ktoś coś dostrzegł w moich działaniach. Jest to dla mnie przede wszystkim ogromne wyróżnienie. Jest to jednocześnie potwierdzenie, drogowskaz, że kierunek działania, który obrałam w swojej działalności zawodowej we współpracy z uczniami, jest właściwy i w tym kierunku należy nadal zmierzać. To wyróżnienie jest także dla mnie ogromnym wyzwaniem, aby w jak najlepszych obrazach przedstawić co dobrego, najlepszego dzieje się w naszej polskiej edukacji, w moich działaniach, na arenie międzynarodowej. Mam nadzieję sprostać takim wyzwaniom. Konkurs Tech Pill Challenge Microsoft jest coroczną szansą dla nauczycieli, którzy dali sobie szansę i aplikowali o tytuł ekspertów Microsoft (MIE Expert – Microsoft Innovative Educator Expert). W tym roku zadaniem w konkursie Tech Pill było nagranie dwuminutowego filmiku w języku angielskim na jeden z czterech tematów. Ja wybrałam temat: Collaborating with your peers (współpraca z rówieśnikami). Film wiąże się oczywiście z wykorzystywaniem narzędzi Microsoft na lekcjach. Następnie Komisja oceniała przygotowane prace i prezentowane w nich działania uzasadniające wybraną bolączkę w naszej edukacji. Należy tu dodać, że wielu jest edukatorów, którzy robią niesamowite rzeczy ze swoimi uczniami. Należy tylko dać sobie szansę i podejmować wyzwania dzieląc się z innymi tym co najlepsze w ich współpracy z uczniami. Każdy może ubiegać się o tytuł Microsoft Innovative Educator Expert. Tytuł, który otwiera wiele drzwi i daje możliwość fantastycznych spotkań z fenomenalnymi nauczycielami. I nie można tłumaczyć, że ja to nie mam szans, bo jestem z małej szkoły… W małej szkole to pracuję ja. Jest to Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie k/Lubartowa. „Nie ważne jest to co masz! Ważne jest to co robisz ze swoimi uczniami z tym co masz”. A dla mnie ważną sprawą, dzięki której staram się każdego dnia rozwijać jest to, aby być kimś inspirującym dla moich uczniów. ONI na to zasługują. Wówczas mogę od nich więcej wymagać.

 

Tomasz Magnowski: nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu:

– Zaskoczenie jest wielkie i wielkie wyróżnienie, że mogę spotkać się z MIEE z całego świata.  Pracując jako nauczyciel i wdrażając narzędzia, które proponuje Microsoft robię to z przekonaniem, że wspieram uczniów w ich drodze edukacyjnej i zawodowej. Że możliwości jakie daje praca przy ich użyciu rozwija także mnie i zapobiega cyfrowemu wykluczeniu. Generuje nowe pomysły i możliwości zastosowania ich w pracy edukatora. Spotkanie w Sydney to czas wymiany informacji i porównania dróg, które „przecierają” MIEE w różnych kulturach edukacyjnych. Jedną z dróg jest właśnie wspieranie uczniów poprzez dawanie im przestrzeni edukacyjnej, wytworzenia „ciśnienia edukacyjnego”, w którym chcą się uczyć, a nie tylko mają taki obowiązek. Zastosowanie edukacji opartej na rozwoju emocjonalnym i rozwijaniu umiejętności społecznych. To prawdopodobnie dzięki krótkiemu filmikowi poświęconemu temu zagadnieniu zostałem nominowany do „zacnej” grupy” MIEE Poland – reprezentantów w Microsoft Education Exchange w Sydney. Film pokazuje „moich” uczniów w akcji, ale jest też zapytaniem do nich (w postaci hasła pytania skierowanego do jednego z absolwentów) – Czy to jest właściwa droga? Czy dobrze ich wspieram? Czy tego potrzebują? Może te pytania zadali już inni MIEE ze świata – może tego się tam dowiem, a może będzie to wielkie spotkanie motywująco – inspirujące. Okaże się za niecałe dwa miesiące.”

 

Sylwester Zasoński, nauczyciel w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Skarżysku-Kamiennej:

 

– Wyjazd na Microsoft Education Exchange (E2) to dla mnie szansą na poznanie nauczycieli (MIEE) z całego świata ale również spotkanie na żywo z tymi, z którymi do tej pory utrzymywałem znajomość tylko internetową. Liczę na to, że uda się podpatrzyć ciekawe projekty i metody pracy oraz współpracować w przyszłości z częścią poznanych osób. Sam również będę prezentował działania podjęte z uczniami w Szkole Podstawowej nr 1 w Skarżysku-Kamiennej. Dodatkowym atutem konferencji jest jej miejsce, jestem anglistą więc wizyta w Sydney pozwoli poszerzyć swoją wiedze zawodową. Okazję wyjazdu na międzynarodowe konferencje E2 mają wszyscy którzy zostaną Microsoft Innovative Educator Expert oraz zgłoszą się do corocznego konkursu TechPill Challange. Zadaniem w konkursie jest rozwiązać jedną z 4 bolączek edukacji i przygotować 2 minutowe nagranie przedstawiające rozwiązanie problemu. W mojej prezentacji przedstawiłem moje sposoby na współpracę, pokazałem dobre praktyki które stosuję w swojej placówce i poza nią.

 

(Not: JK)

 

Więcej informacji na temat konferencji w Sydney i o poprzednich edycjach Microsoft Education Exchange (E2) można znaleźć pod poniższymi linkami:

 

Announcing E2 2020

https://news.microsoft.com/pl-pl/features/4-nauczycieli-z-polski-na-swiatowym-zjezdzie-innowacyjnych-edukatorow-w-paryzu-microsoftmowi/

 

Polska reprezentacja w Singapurze