3 października ruszy szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat dawką przypominającą

Od 3 października rodzice będą mogli zdecydować o podaniu ich dziecku w wieku 5-11 lat trzeciej, przypominającej dawki szczepionki na COVID-19 – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia

To efekt rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA), która dopuściła szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat dawkami przypominającymi. Dlatego – jak ogłosił minister zdrowia – „my również od 3 października dopuścimy szczepienie pierwszą dawką przypominającą w tej grupie wiekowej”.

W nocy z 2 na 3 października wystawione zostaną w systemie internetowym e-skierowania dla prawie pół miliona małych pacjentów, których zaszczepiono dwiema dawkami szczepionki.

Jednocześnie MZ wystartowało z kampanią „Chcę zrozumieć” dotyczącą szczepień na COVID-19. Według Niedzielskiego, kampania ma się opierać na „uszanowaniu tego, że jest to decyzja autonomiczna”. W ramach kampanii eksperci przedstawią materiały, dowody i argumenty na rzecz szczepień. Uruchomiona zostanie też strona www.gov.pl/chcezrozumiec zachęcająca do szczepień na COVID-19.

Obecnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest 22,5 mln osób. Według MZ, z badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i agencji badawczej ARC Opinia i Rynek ma wynikać zmiana postawy osób sceptycznych wobec szczepień w czasie pandemii. Co trzecia osoba, która jeszcze w 2020 r. deklarowała, że nie zaszczepi się przeciwko COVID-19, zrobiła to w 2021 roku przynajmniej jedną dawką. Jeszcze większa zmiana zaszła wśród osób wyrażających niepewność wobec takich szczepionek w 2020 roku. Ponad połowa z nich przyjęła jednak przynajmniej jedną dawkę. Wciąż jednak duża część Polaków ma wątpliwości.

– Rozmawiałam z wieloma wątpiącymi, w tym rodzicami. Za większością decyzji o braku szczepienia krył się lęk. Kampania „Chcę zrozumieć” ma rozwiać wątpliwości, a tym samym przekonać niezdecydowanych rzeczową argumentacją – podkreśliła dr Anna Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

(PS, GN)