33 organizacje oświatowe alarmują Europę ws. Konwencji Stambulskiej. „Edukacja jest ważnym obszarem przeciwdziałania przemocy”

Pragniemy poinformować, że środowisko nauczycieli zdecydowanie sprzeciwia się planom polskiego rządu wystąpienia z Konwencji Stambulskiej. Sprzeciwiamy się również próbom dezinformacji, które naruszają prawo obywateli do rzetelnej debaty” – napisali przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji zrzeszających nauczycieli, rodziców i uczniów w liście do Sekretarz Generalnej Rady Europy.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że edukacja jest ważnym obszarem przeciwdziałania przemocy,  kształtowania świadomości i postaw piętnujących przemoc wobec kobiet i przemoc domową. Nie godzimy się na ograniczanie działań edukacyjnych, które służą realizacji postanowień Konwencji. Nie godzimy się też na próby jej fałszywej interpretacji” – stwierdzają sygnatariusze w komunikacie dla mediów

„Zaniepokojeni faktem uruchomienia procedury wypowiedzenia Konwencji, a także manipulacyjną i opartą na fałszywych twierdzeniach argumentacją przedstawioną przez inicjatora tego procesu, ministra Zbigniewa Ziobrę, w czasie poświęconej temu konferencji prasowej, postanowiliśmy zgodnie, że powiadomimy Sekretarz Generalną Rady Europy o sytuacji i przede wszystkim o intencjach, które naszym zdaniem kryją się za zamiarem wypowiedzenia Konwencji, oraz związanych z tym zagrożeniach” – czytamy.

Pod listem  do sekretarz generalnej Rady Europy podpisały się 33 organizacje zrzeszające nauczycieli, rodziców i uczniów.

AKCJA ❗❗❗❗❗❗Wspólnie z 32 organizacjami nauczycieli, rodziców i uczniów wysłaliśmy list do Sekretarz Generalnej Rady…

Opublikowany przez Protest z Wykrzyknikiem Środa, 29 lipca 2020

 

Marija Pejcinović Burić poinformowała, że będzie uważnie śledziła rozwój sytuacji w Polsce. W niedzielnym oświadczeniu stwierdziła, że Polska nie powinna wypowiadać konwencji stambulskiej. Dodała, że „zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, że Polska powinna wycofać się z konwencji stambulskiej, są alarmujące”.

„Konwencja Stambulska jest kluczowym międzynarodowym układem Rady Europy dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – i to jest jedyny cel, jaki jej przyświeca” – podkreśliła sekretarz generalna. „W przypadku jakichkolwiek nieporozumień dotyczących konwencji jesteśmy gotowi wyjaśnić je w konstruktywnym dialogu” – zadeklarowała.

Marija Pejcinović Burić to chorwacka ekonomistka i polityczka, posłanka krajowa, w latach 2017–2019 wicepremier oraz minister spraw zagranicznych i europejskich, od 2019 sekretarz generalna Rady Europy. W latach 90. studiowała w Warszawie.

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przygotowana w 2011 r. i weszła w życie w sierpniu 2014 r. Polska podpisała ją w grudniu 2012 r., a ratyfikowała – w 2015 r.

(JK, GN)