50. rocznica Grudnia ’70. Sejm przyjął przez aklamację specjalną uchwałę

„Grudzień ’70 był jednym z etapów polskiej drogi wiodącej do Sierpnia ’80 i odzyskania przez Polskę niepodległości i wolności w 1989 r.” – podkreślił Sejm w przyjętej przez aklamację uchwale w sprawie uczczenia 50. rocznicy Grudnia ’70.

„50 lat temu na Wybrzeżu doszło do jednych z najkrwawszych wydarzeń we współczesnych dziejach Polski. Bezpośrednią przyczyną protestów społecznych była podwyżka cen żywności ogłoszona przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia” – podkreślono w uchwale wniesionej przez Prezydium Sejmu.

Uchwała przypomina przebieg protestów stłumionych przez władze komunistyczne. „14 grudnia rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a następnie w innych zakładach pracy w Gdańsku. Do protestu dołączyli pracownicy Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie, Zamechu w Elblągu i wielu innych zakładów na Wybrzeżu” – przypomniano, dodając, że protesty miały miejsce także w Białymstoku, Krakowie i Wałbrzychu.

Według oficjalnych danych podczas wydarzeń Grudnia ’70 – jak przypomniano w uchwale – śmierć poniosło 45 osób, ponad 1100 zostało rannych, a ponad trzy tysiące aresztowano. Wiele osób straciło także pracę. „W pamięci Polaków szczególnie utkwił gdyński >>Czarny czwartek<<, gdy otworzono ogień do stoczniowców idących rankiem do pracy. Tragicznym symbolem tego dnia, ale i całego Grudnia’70 stał się pochód idący za niesionym na drzwiach ciałem zabitego 18-letniego Zbigniewa Godlewskiego, znanego w grudniowym przekazie jako Janek Wiśniewski” – głosi uchwała.

Obchody 50. rocznicy Grudnia ’70, zorganizowane zostały w Gdańsku i w Gdyni. Ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie wydarzenia odbywają się w rygorze sanitarnym. Główne uroczystości organizowane przez władze miasta, województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności odbędą się w środę 16 grudnia na placu Solidarności.

Tam o godzinie 17.00 rozpocznie się apel ku czci ofiar. Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykona utwór „Lacrimosa”, skomponowany przez Krzysztofa Pendereckiego specjalnie na okoliczność odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

Więcej na temat rocznicy i obchodów można przeczytać na portalu dzieje.pl tutaj.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia.org