8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet odbywają się pod pod hasłem „DigitALL: innowacje i technologia na rzecz równości płci” i mają służyć uhonorowaniu kobiet i dziewcząt, będących orędowniczkami postępu technologii transformacyjnej i edukacji cyfrowej.

Jak podkreśla UNESCO w 2023 r. szczególny nacisk położony będzie na badanie wpływu, jaki nierówności ze względu na płeć w dostępie do technologii cyfrowych wywierają na pogłębianie się różnic w rozwoju ekonomicznym i społecznym.

Obchody MDK mają również zwrócić uwagę na konieczność ochrony praw kobiet i dziewcząt w przestrzeni cyfrowej oraz na akty przemocy wobec kobiet, do których dochodzi z wykorzystaniem Internetu i za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Jak wynika ze zleconych w 2022 r. przez UN Women badań, przeprowadzonych w 51 krajach i z opracowanego na ich podstawie raportu  Gender Snapshot Report, przemocy takiej doświadczyło osobiście 38 procent mieszkających tam kobiet.

„W sytuacji, gdy nasze życie w coraz większym stopniu zależne jest od technologii cyfrowych, bez udziału których praktycznie nie możemy już funkcjonować, kobiety w znacząco mniejszym stopniu korzystają z IT niż mężczyźni. Chociaż stanowią niemal połowę populacji świata, 37 procent kobiet w ogóle nie ma dostępu do Internetu. Wśród użytkowników sieci, kobiet jest o 259 milionów mniej niż mężczyzn” – podaje polski Komitet ds. UNESCO.

Jak informuje z kolei  Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy wśród osób prowadzących działalność naukową w pedagogice mamy 70 proc. kobiet, a z kolei w informatyce 80 proc. badaczy stanowią mężczyźni. Kobiety wciąż są rzadziej obecne w technonauce, czyli w obszarze prowadzącym do wytwarzania innowacji, łączącym w sobie badania i technologię, teoretyczne rozważania i praktyczne zastosowania prac badawczych.

Pomysł obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet wyrósł bezpośrednio z działań ruchu robotniczego na początku XX wieku w Europie i Ameryce Północnej. Pierwsze krajowe obchody Dnia Kobiet zorganizowane zostały 28 lutego 1909 roku w USA przez Socjalistyczną Partię Ameryki, dla uczczenia robotnic strajkujących rok wcześniej przeciwko ekstremalnym warunkom pracy w przemyśle odzieżowym.

Ostatecznie, Międzynarodowy Dzień Kobiet proklamowany został 16 grudnia 1977 r. rezolucją 32/142 Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, jako Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie. Wcześniej, w 1975 r., również w wyniku rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ, obchodzony był Międzynarodowy Rok Kobiet, a w kolejnych latach 1976-1985 Dekada na rzecz Kobiet.

Doroczne obchody Dnia służą rozważaniom na temat aktualnej sytuacji kobiet na świecie oraz ocenie postępu, jaki dokonał się w kwestii wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w dziedzinach takich jak dostęp do edukacji, możliwości awansu i kariery zawodowej, czy też rozwój kompetencji cyfrowych.

Dzień stanowi też okazję do podkreślenia znaczenia kobiet w życiu społecznym oraz ich wkładu w rozwój większości dziedzin ludzkiej aktywności, w tym przede wszystkim nauki, kultury i współpracy międzynarodowej, służącej budowaniu pokoju na świecie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w środę, że Afganistan pod rządami talibów jest obecnie „najbardziej represyjnym krajem na świecie” w zakresie praw kobiet.

Władze talibów odsunęły kobiety od wszystkich – poza podstawowymi – stanowisk rządowych lub płacą im ułamek ich poprzedniej pensji za pozostanie w domu.  Kobietom zabrania się również chodzenia do parków, wesołych miasteczek, siłowni i łaźni publicznych oraz nakazuje zakrywać się w miejscach publicznych.  Największe represje dotknęły jednak nastoletnich dziewcząt. Władze zakazały im wstępu do szkół średnich i wyższych.

Niektóre kobiety organizowały protesty przeciwko zakazom – ryzykując aresztowaniem, przemocą i stygmatyzacją społeczną za udział. Władze jednak bardzo szybko tłumiły demonstracje.

(GN)

Edukacja jest kobietą! Życzenia w Dniu Kobiet