Wspólny cel – dobra edukacja

Drodzy Rodzice! Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja – zapewnił Związek Nauczycielstwa Polskiego informując o dzisiejszym strajku. Poparcie dla strajku wyrazili pracodawcy

W około 15,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych rozpoczął się dziś strajk organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Strajk potrwa do odwołania. „8 kwietnia 2019 roku rozpoczynamy strajk! Przyjdziemy do szkoły, ale nie będziemy prowadzili zajęć lekcyjnych ani opiekuńczych. W strajku wezmą udział nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi” – podkreślono w komunikacie ZNP.

Związek zwrócił uwagę na to, że jest to protest, w którym „chodzi o naszą godność i o lepszą przyszłość polskiej szkoły”.

„Drodzy Rodzice! Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja. Walczymy o wzrost wynagrodzeń, ale jednocześnie o większe pieniądze dla oświaty. Chcemy, żeby samorządy otrzymywały z budżetu państwa wyższą subwencję na szkoły, przedszkola i placówki oświatowe. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji!” – wyjaśnił ZNP.

Postulaty nauczycieli poparli m.in. pracodawcy reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego. Ich zdaniem, postulat 30-procentowej podwyżki dla nauczycieli w 2019 r. jest realny i możliwy do spełnienia. „Jako cztery reprezentatywne organizacje pracodawców widzimy możliwość spełnienia oczekiwań skokowego wzrostu zarobków, niezależnie od negocjowania również pakietu innych rozwiązań racjonalizujących finansowanie sfery oświatowej w Polsce” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Związek Pracodawców Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej i Związek Rzemiosła Polskiego.

Według pracodawców, pieniądze na podwyżki dla nauczycieli można wziąć z Funduszu Pracy, na którym państwo gromadzi składki odprowadzane przez firmy. Zwrócili oni uwage, że „wydatki z Funduszu Pracy muszą wynikać
z istotnych potrzeb społecznych”, nie można też „traktować Funduszu jako źródła finansowania dowolnych projektów lub zasypywania dziury budżetowej”. „Jednak wobec groźby strajku nauczycieli, jako pracodawcy zgłaszamy jednorazową propozycję i ofertę. Jakość kształcenia jest wyzwaniem cywilizacyjnym Polski i dobrem, o które winno dbać całe społeczeństwo. Niestety, obserwujemy obecnie krańcową degradację statusu zawodu nauczyciela, w większości wynikającą z niskich zarobków, zwłaszcza w porównaniu z wieloma innymi grupami zawodowymi. Ochrona pokoju społecznego i zapobieżenie negatywnym skutkom strajku nauczycieli, przy równoczesnym pełnym zrozumieniu stanowiska negocjacyjnego ZNP i FZZ, to ważne i istotne cele” – podkreślili pracodawcy.

Organizacje pracodawców, popierając stanowisko związków nauczycielskich zaapelowały też do rządu o „pilne przestawienie stanowiska negocjacyjnego, które uwzględniać będzie naszą propozycję i pozwoli na zakończenie konfliktu w tak ważnym społecznie momencie, zwłaszcza z perspektywy uczniów gimnazjum i klas ósmych”.

Poparcie dla strajkujących nauczycieli napływa z całego świata. W tym od amerykańskich nauczycieli i związkowców, których mobilizuje Eric Blanc, nauczyciel, dziennikarz i autor książek dotyczących protestów w oświacie.

Kochani, robiąc te zrzuty ekranu dla Was praktycznie cały czas miałem łzy w oczach. Ludzie z USA i całego świata cały…

Opublikowany przez Marcin Zaród Niedziela, 7 kwietnia 2019

 

Protest nauczycieli poparli prawnicy z Inicjatywy Wolne Sądy, którzy opublikowali poradnik dla strajkujących nauczycieli. „Nauczyciele jesteśmy z Wami” – zapewnili.

Poradnik dla nauczycieli #Wolnesądy

W ramach swojego poparcia Wolne sądy razem z r.pr. Katarzyna Sarek-Sadurska przygotowały poradnik dla strajkujących nauczycieli. Strajk prawdopodobnie rozpocznie się już jutro w szkołach w całej Polsce. Nauczyciele jesteśmy z Wami! 💪🏼🎓 Realizacja: Bart Staszewski.

Opublikowany przez Wolne sądy Niedziela, 7 kwietnia 2019

(PS, GN)