ZNP i AWF w Krakowie upamiętniły Helenę Marusarzównę w 79. rocznicę jej rozstrzelania przez Niemców

Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie Andrzej Klimek uczcili pamięć Heleny Marusarzówny w 79 rocznicę jej śmierci. 12 września 1941 roku Niemcy wykonali wyrok na wybitnej polskiej mistrzyni sportów narciarskich z Zakopanego.

 

 

W kolegiacie Świętej Anny w Krakowie odbyła się w ostatnią sobotę msza św. za kurierów tatrzańskich. Następnie delegacje ZNP i AWF złożyły kwiaty w Pogórskiej Woli w lesie przy pomniku Marusarzówny.

„Kurierzy tatrzańscy przerzucali przez granicę ludzi do Armii Polskiej tworzącej się we Francji, a do kraju przerzucali broń, materiały wybuchowe i pieniądze. Trasy kurierów biegły przez Tatry, Słowację i Węgry do Budapesztu. Był to szlak najeżony przeszkodami. Kurierzy musieli znać doskonale i być przygotowanym na liczne niespodzianki. Każdy kurier zdawał sobie sprawę, ze tam na szlaku zasłabnięcie, załamanie psychiczne bądź fizyczne, strata orientacji – to najczęściej śmierć. Obok niebezpieczeństw których nie szczędziła surowa przyroda tatrzańska, na kurierów czyhały niemieckie patrole, przeważnie ze specjalnie wytresowanymi do tropienia ludzi psami” – przypomina w liście do Głosu Nauczycielskiego Antoni Łopata z krakowskiego ZNP.

Kurierka tatrzańska Helena Marusarzówna (siedmiokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich) została ujęta podczas przekraczania granicy węgiersko-słowackiej przez żandarmerię słowacką i przekazana gestapo do okupowanej Polski. Więziona i torturowana, nie zdradziła nikogo z konspiracji. 12 września 1941 r. została rozstrzelana przez hitlerowców w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. Obecnie spoczywa w Zakopanem, na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Helena Marusarzówna została pośmiertnie odznaczona Orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Od 1946 roku w stolicy polskich Tatr jest rozgrywany memoriał, któremu patronują: Helena Marusarzówna oraz inny bohater z czasów wojny, najwszechstronniejszy polski narciarz okresu międzywojennego, trzykrotny olimpijczyk, taternik i ratownik górski, Bronisław Czech.

Więcej na temat Heleny Marusarzówny i kurierów tatrzańskich można przeczytać na portalu dzieje.pl.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia (Nagrobek Heleny Marusarzówny na  Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem)