„Grudzień ’70 był jednym z etapów polskiej drogi wiodącej do Sierpnia ’80 i odzyskania przez Polskę niepodległości i wolności w 1989 r.” – podkreślił Sejm w przyjętej przez aklamację uchwale w sprawie uczczenia 50. rocznicy Grudnia ’70.
„50 lat temu na Wybrzeżu doszło do jednych z najkrwawszych wydarzeń we współczesnych dziejach Polski. Bezpośrednią przyczyną protestów społecznych była podwyżka cen żywności ogłoszona przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia” – podkreślono w uchwale wniesionej przez Prezydium Sejmu.
Uchwała przypomina przebieg protestów stłumionych przez władze komunistyczne. „14 grudnia rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a następnie w innych zakładach pracy w Gdańsku. Do protestu dołączyli pracownicy Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie, Zamechu w Elblągu i wielu innych zakładów na Wybrzeżu” – przypomniano, dodając, że protesty miały miejsce także w Białymstoku, Krakowie i Wałbrzychu.
📄Uchwała Sejmu w 50. rocznicę Grudnia ’70.
🔗https://t.co/3PmnjuCyKz#Grudzień70 #Pamiętamy pic.twitter.com/bDZee7nr1C
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) December 15, 2020
Według oficjalnych danych podczas wydarzeń Grudnia ’70 – jak przypomniano w uchwale – śmierć poniosło 45 osób, ponad 1100 zostało rannych, a ponad trzy tysiące aresztowano. Wiele osób straciło także pracę. „W pamięci Polaków szczególnie utkwił gdyński >>Czarny czwartek<<, gdy otworzono ogień do stoczniowców idących rankiem do pracy. Tragicznym symbolem tego dnia, ale i całego Grudnia’70 stał się pochód idący za niesionym na drzwiach ciałem zabitego 18-letniego Zbigniewa Godlewskiego, znanego w grudniowym przekazie jako Janek Wiśniewski” – głosi uchwała.
Senat rozpoczynając obrady, uczcił minutą ciszy ofiary wydarzeń Grudnia ’70.
50 lat temu na Wybrzeżu wojsko i milicja brutalnie stłumiły protesty, które wybuchły po ogłoszeniu drastycznych podwyżek cen żywności. Zginęło wówczas 43 osoby, a ponad 1100 osób zostało rannych. pic.twitter.com/uBcYY8LfuT— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) December 16, 2020
Obchody 50. rocznicy Grudnia ’70, zorganizowane zostały w Gdańsku i w Gdyni. Ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie wydarzenia odbywają się w rygorze sanitarnym. Główne uroczystości organizowane przez władze miasta, województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności odbędą się w środę 16 grudnia na placu Solidarności.
50 lat temu na ulice wielu miast wyszli niezadowoleni z podwyżek Polacy. Władze PRL użyły siły i brutalnie stłumiły protesty. Wśród ofiar byli również uczniowie i studenci, jak 16-letnia Jadwiga Kowalczyk, najmłodsza ofiara #Grudzień70. Nie możemy o nich zapomnieć! #pamiętamy pic.twitter.com/TBeihtyMBU
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) December 15, 2020
Tam o godzinie 17.00 rozpocznie się apel ku czci ofiar. Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykona utwór „Lacrimosa”, skomponowany przez Krzysztofa Pendereckiego specjalnie na okoliczność odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców 1970.
Więcej na temat rocznicy i obchodów można przeczytać na portalu dzieje.pl tutaj.
(JK, GN)
Fot: Wikipedia.org