Szczepienia dzieci: Minister zdrowia wyjaśnia, czym są szczepionki

Szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie – napisał minister zdrowia Adam Niedzielski w liście do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia

List powstał w celu „przedstawienia pełnej informacji na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciwko COVID-19”. „Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje” – podkreślił Adam Niedzielski.

Co ciekawe, w liście zabrakło apelu do rodziców, aby zaszczepili swoje dzieci, a także prośby skierowanej do dyrektorów i nauczycieli, by np. organizowali punkty szczepień w szkołach lub nawiązali współpracę z punktami szczepień w swojej okolicy. List powiela jedynie znane już od wielu miesięcy (i opisywane m.in. w „Głosie”) informacje na temat oddziaływania szczepionek, ewentualnych skutków ubocznych szczepień, badań itp. Minister Niedzielski nie zdradził jednak szczegółów np. planowanej przez rząd od września akcji szczepień na terenie m.in. szkół.

„Bez wątpienia szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków” – czytamy w liście. Minister dodał, że „stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym”, a ich skuteczność potwierdziły analizy Europejskiej Agencji Leków, w której zasiada także przedstawiciel Polski.

„Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze” – podkreślił szef MZ.

W liście wyjaśniono procedury i badania, jakim poddane zostały szczepionki, w efekcie czego dwie z nich: Pfizera i Moderny dopuszczono dla osób od 12. roku życia.

„Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej 12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków (1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo) Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo) objęto kontrolą przez co najmniej 2 miesiące po drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty” – stwierdził Adam Niedzielski.

W trakcie badań stwierdzono jedynie niewielkie działania niepożądane, jak ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów.

„Z kolei skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16. roku życia i 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych” – ocenił minister zdrowia.

„Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały czas ściśle monitorowane” – zapewnił.

List ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dostępny jest TUTAJ

(PS, GN)