W trzecim tygodniu września trwa w Biskupinie XXIV Festyn Archeologiczny – największe w kraju tego typu wydarzenie przeznaczone dla miłośników historii i dawnych kultur, szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych.
W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez pieniędzy. Czy tak było w przeszłości? – odpowiedź na to pytanie można poznać, uczestnicząc w biskupińskim festynie. W tym roku odbywa się on już po raz 14. pod tytułem „Archeomarket. Od wymiany po stragany” od 15 do 23 września br. „Festyn pozwoli zobaczyć, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, a więc przez długie tysiąclecia, kiedy Europa była zamieszkana prze różnorodne ludy, które wypracowały różne sposoby zaspokajania swoich potrzeb” – tak organizatorzy z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie zachęcali do odwiedzenia festynu.
Trwające dziesięć dni wydarzenie jest niezwykłą lekcją historii, która pozwala nieomal „dotknąć” przeszłości. Dlatego jest szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych odkrywców i badaczy dawnych dziejów. Uczestnicy festynu mogą się przenieść m.in. do obozowiska łowców i zbieraczy epoki kamienia do osady pierwszych rolników, zwiedzić wioskę wczesnopiastowską oraz zwierzyniec.
W programie festynu przewidziano wykłady popularnonaukowe: o pierwszych polskich monetach, o tym, skąd wzięła się czekolada, o tym, jak człowiek widział świat w dawnych czasach, o krótkiej historii środków transportu. W ramach festynu odbywają się inscenizacje: targ niewolników, bitwa wojów, rzymska wyprawa po bursztyn i walki gladiatorów, przyjazd kupca do osady. I to jeszcze nie wszystko, bo w ramach jednej z inscenizacji przed młodym cesarzem Ottonem III stanie sam Mieszko I i podaruje mu niezwykły dar w postaci wielbłąda. Oprócz tego organizowane są koncerty muzyki dawnej, projekcje filmów, warsztaty tańca, konkursy dla dzieci oraz i degustacje potraw dawnej kuchni.
„Archeomarket to miejsce, gdzie najcenniejszym towarem jest wiedza, i to na nią będą największe promocje” – zapewniają organizatorzy. Festynowi towarzyszy wystawa „Od wymiany po stragany” poświęcona historii handlu w Europie od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.
***
>> Patronem medialnym XXIV Festynu Archeologicznego jest Głos Nauczycielski
>> Program festynu i informacje o biletach: www.biskupin.pl/festyn
>> Materiały dla szkół: www.biskupin.pl/festyn-strefa-szkolna
Fot. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (2)