Okulistyka dziecięca to temat przewodni najbliższego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poinformował Jerzy Owsiak, prezes fundacji. Finał zaplanowano na 30 stycznia 2022 r.
Jubileuszowy, 30. Finał WOŚP poświęcony będzie zbiórce funduszy na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Jak przypomniała fundacja, już od 20 lat prowadzony jest pod jej auspicjami Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w ramach którego przebadano ok. 2550 dzieci, a u 10,6 tys. uratowano wzrok. Fundacja chce kontynuować i rozwinąć swoje przedsięwzięcia w tej dziedzinie.
❤️ 30 stycznia 2022 zagramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. #wosp2022https://t.co/UFqs32ANbP
— WOŚP (@fundacjawosp) October 9, 2021
„Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc., stanowiły operacje guzów” – przypomniała WOŚP.
Jurek Owsiak "Zbliżający się 30. Finał zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci – a więc dzieci i wzrok, dlatego mówimy przejrzyj na oczy, zobacz świat kolorowy, niech ten świat do Ciebie wróci w takich kolorach, jakie będą najpiękniejsze"
— WOŚP (@fundacjawosp) October 9, 2021
Natomiast cechy epidemii zarówno w Polsce jak i innych krajach przybiera krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, co związane jest z częstym używaniem urządzeń elektronicznych.
– Różnorodność chorób oczu wieku dziecięcego wymaga nie tylko rozległej wiedzy, szczegółowej znajomości zmian patologicznych występujących w obrębie narządu wzroku, umiejętności postępowania z małym pacjentem i współpracy z jego rodzicami bądź opiekunami, ale także dobrego wyposażenia w specjalistyczną aparaturę medyczną – podkreśliła. prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek, lekarz okulista z ponad półwiecznym doświadczeniem w zawodzie, ekspertka Fundacji WOŚP.
Podczas najbliższego Finału WOŚP wolontariusze będą zbierali pieniądze na m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne. Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych.
Kierownictwo fundacji spotkało się dziś w Tuszynie (woj. łódzkie) z kilkudziesięcioma sztabami WOŚP z całej Polski. Ogłoszono tam, że oficjalna rejestracja lokalnych zbiórek ruszy 11 października, a rekrutacja wolontariuszy – 8 listopada.
Podczas poprzedniego, 29. Finału udało się zebrać ponad 210 mln zł na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy.
Więcej na ten temat TUTAJ.
(PS, GN)