Tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „Bóbr” startuje już za chwilę! Rejestracja szkół i uczestników trwa od 22 października br. Odbywa się elektronicznie i jest możliwa do 13 listopada br.
Czym jest Bóbr? Bóbr to świetna okazja do rozwoju dla nauczycieli, szkół, a przede wszystkim uczniów – szkół podstawowych i ponadpodstawowych – oraz do zdobycia cennej wiedzy, doświadczeń i umiejętności, które mogą być następnie wykorzystane jako narzędzie szybszej i skuteczniejszej nauki, ale też przy edukowaniu przyszłych informatyków i programistów. Bóbr nie jest kolejnym nudnym konkursem, lecz realną szansą na rozwój młodych ludzi!
Jaka jest historia Bobra? Konkurs Bóbr to polska edycja międzynarodowego konkursu, który każdego roku odbywa się dokładnie w tym samym czasie w prawie 50 krajach na całym świecie. Bóbr powstał na Litwie w 2004 r., natomiast do Polski zawitał w 2006 r. Zadania konkursowe tworzone i wybierane są podczas zjazdów przedstawicieli wszystkich krajów biorących udział w konkursie. W tym roku spotkali się na Cyprze.
Jaki jest cel Bobra? Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia analitycznego, algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja umiejętnego posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
Kto może wziąć udział w Bobrze? Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy dzieleni są na cztery grupy, a treści oraz zadania dostosowane są do wieku oraz umiejętności uczniów. Podzieleni są na następujące grupy: Skrzat (I-III klasa), Benjamin (IV-VI klasa), Junior (VII-VIII oraz ostatnie klasy gimnazjum) oraz Senior (szkoły ponadpodstawowe). Udział w konkursie jest bezpłatny!
W jaki sposób odbywa się Bóbr? Konkurs nie tylko dotyczy nowoczesnych technologii, ale też realizowany jest w nowoczesny sposób. Aby zorganizować go w szkole, tak naprawdę wystarczy dostęp do internetu, komputerów lub innych urządzeń multimedialnych oraz nie więcej niż godzina czasu nauczyciela, który nadzoruje uczniów biorących udział w konkursie. Cały konkurs realizowany jest przez platformę edukacyjną dzwonek.pl. Nie jest wymagane instalowanie żadnego dodatkowego oprogramowania.
Jakie zadania przygotował Bóbr? W konkursie uczniowie otrzymają do rozwiązania 15-24 zadań (w zależności od grupy wiekowej). Uczestnicy zaczynają konkurs z danym kapitałem punktów, a następnie mogą otrzymać dodatkowe punkty lub je stracić, w zależności od udzielanych odpowiedzi. Zadania są w formie testowej. Związane są z zagadnieniem obsługi komputera i oprogramowania przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów.
Kiedy odbywa się Bóbr? W ciągu czterech dni (13-16 listopada br.). Każdego dnia w konkursie biorą udział uczestnicy z danej grupy wiekowej. Rozwiązywanie zadań rozpoczyna się o godz. 12 i kończy się o godz. 13.
Jak zgłosić swoją szkołę do Bobra? Aby wziąć udział w Bobrze, należy zgłosić i zarejestrować szkołę oraz zainteresowanych uczniów w systemie dzwonek.pl. Proces rejestracji jest krótki i intuicyjny. Na czas rejestracji uruchomiono infolinię oraz adres mailowy, pod który zgłaszać można problemy oraz zadawać pytania związane z procesem rejestracji oraz organizacji konkursu. Rejestracja trwa od 22 października do 13 listopada br. (do godz. 11.45)
***
>> Infolinia: tel. 58 7647 500; e-mail: [email protected]
>> Więcej informacji o konkursie: www.bobr.edu.pl
>> Patronat medialny nad konkursem sprawuje Głos Nauczycielski
Harmonogram Międzynarodowego Konkursu
Informatycznego Bóbr 2018:
- 22 października, godz. 7:00 – rozpoczęcie rejestracji na konkurs właściwy.
- 13 listopada, godz. 11:45 – zakończenie rejestracji na konkurs właściwy.
- 13-16 listopada 2018 r. – trwa Konkurs Bóbr 2018! W tym samym czasie uczestnicy konkursów Bóbr ze wszystkich krajów północnej półkuli przystępują do wykonywania zadań.
- grudzień 2018 r. – ogłoszenie wyników konkursu.
- marzec 2019 r. – uroczyste zakończenie konkurs połączone z wręczeniem nagród laureatom.
Harmonogram szczegółowy (Konkurs Bóbr 2018):
13 listopada |
12:00-13:00 |
Senior |
szkoły ponadpodstawowe |
14 listopada |
12:00-13:00 |
Junior |
VII-VIII klasy |
15 listopada |
12:00-13:00 |
Benjamin |
IV-VI klasy |
16 listopada |
12:00-13:00 |
Skrzat |
I-III klasy |