Austria będzie pierwszym krajem w Europie, który wprowadzi obowiązek szczepień na COVID-19. Od poniedziałku w kraju tym ma też obowiązywać lockdown dla wszystkich – zarówno zaszczepionych jak i niezaszczepionych
Jak poinformował kanclerz Austrii Alexander Schallenberg, od poniedziałku 22 listopada w kraju tym zacznie obowiązywać trzeci już lockdown. Obywatele Austrii będą musieli pracować w domu oraz powstrzymać się m.in. od odwiedzin sklepów, które nie są istotne dla funkcjonowania społeczeństwa, co najmniej przez 10 dni, a prawdopodobnie przez 20 dni. Lockdown dla osób zaszczepionych powinien się zakończyć 12 grudnia. Osoby niezaszczepione nadal będą musiały się stosować do obostrzeń.
W ramach lockdownu szkoły mają przejść na naukę zdalną. Jedynie uczniowie wymagający kontaktu twarzą w twarz z nauczycielem będą mogli kształcić się stacjonarnie.
Decyzja o lockdownie zapadła w sytuacji gwałtownie rosnącej liczby nowych zakażeń. Ten niespełna 9-milionowy kraj zanotował dziś 15 809 nowych przypadków koronawirusa.
Według kanclerza Austrii, trudna sytuacja pandemiczna w kraju jest efektem działalności antyszczepionkowców. Jego zdaniem, duża część społeczeństwa zostatła podburzona przez przeciwników szczepień przy pomocy kłamstw i fake newsów – w Austrii zaszczepiło się jedynie 66 proc. populacji. Dlatego, jak podkreślił Schallenberg, mimo obowiązującego dotychczas konsensusu w sprawie rezygnacji z obowiązkowych szczepień, taką decyzję trzeba będzie jednak podjąć.
Dlatego od 1 lutego 2022 r. w Austrii wprowadzony zostanie obowiązek szczepień dla wszystkich dorosłych obywateli. Szczegóły tego rozwiązania są jeszcze opracowywane. Z obowiązku zwolnione zostaną tylko osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodów medycznych. Wszystkim pozostałym mają grozić kary administracyjne i grzywny – włącznie z karą pozbawienia wolności w razie, gdyby nie zostały one zapłacone – za unikanie szczepień na koronawirusa.
Austriacka służba zdrowia znalazła się w dramatycznym położeniu. W szpitalach zaczyna brakować wolnych miejsc, w związku z czym mają one powoływać specjalne zespoły do oceny, którzy pacjenci zgłaszający się na ostry dyżur mają szansę na przeżycie, a którzy nie.
Na świecie jedynie Indonezja, Mikronezja i Turkmenistan wprowadziły obowiązek szczepień na COVID-19.
(PS, GN)