Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego w specjalnym komunikacie poinformowała o wszczęciu akcji protestacyjnej na rzecz wzrostu wynagrodzeń pracowników szkolnictwa wyższego i nauki (zarówno będących, jak i niebędących nauczycielami akademickimi) oraz zwiększenia ogólnych nakładów na ten sektor w 2022 r.
W grudniu br. przed budynkami uczelni wyższych i instytutów badawczych odbędą się pikiety protestacyjne, a kolejne formy protestu są uzależnione od sytuacji epidemicznej w Polsce.
„Szkolnictwo wyższe i nauka od lat zmagają się z chronicznym niedofinansowaniem. Wielokrotnie wskazywaliśmy na to w naszych apelach kierowanych do rządzących – także w czasie trwania pandemii, która z całą mocą unaoczniła znaczenie społeczne badań naukowych. Priorytety władzy politycznej, włącznie z planami wielomiliardowego zwiększania wydatków budżetowych, po raz kolejny nie dotyczą jednak szkolnictwa wyższego i nauki. Ponadto rząd nie wywiązał się ze zobowiązań 30-procentowych podwyżek w czasie trzech lat, zawartych podczas wprowadzania Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce w 2018 r. – w okresie, gdy poziom wzrostu cen był znacznie niższy niż obecnie” – czytamy w komunikacie podpisanym przez przewodniczącą Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego RSzWiN ZNP Anetę Trojanowską
„Żądamy realizacji zobowiązań, które przyjął Rząd RP podczas wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego i nauki w 2018 roku” – podkreśla ZNP, czyli:
>> 17 proc. wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki,
>> podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę,
>> domagamy się systemowego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę do poziomu 3 proc. PKB.
📢#Protest pracowników szkolnictwa wyższego i nauki: Żądamy od @MEIN_GOV_PL realizacji zobowiązań, które przyjął Rząd w ramach reformy nauki w 2018r. czyli:
– 17% wzrostu płac w 2022 r. dla wszystkich pracowników
– zwiększania nakładów na naukę do 3% PKB❗️https://t.co/sV6fdIno7X— ZNP (@ZNP_ZG) December 1, 2021
„Na rok 2022 nie zaplanowano dla nas żadnych podwyżek wynagrodzeń, podobnie jak miało to miejsce w roku 2021. W praktyce oznacza to kolejny rok istotnego spadku realnych płac. Miarą arogancji władzy mogą być słowa Wiceministra Edukacji i Nauki Włodzimierza Bernackiego z 8 listopada 2021 r., że podwyżki wynagrodzeń pracowników akademickich >>nie jest to kwestia pierwszoplanowa<< – przypomina RSZWiN ZNP.
Pełną treść komunikatu RSZWiN ZNP można znaleźć tutaj.
(JK, GN)