„Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne – poinformował prezydent Andrzej Duda.
17 grudnia Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja uszczelnia i uściśla obowiązujące od 2004 r. przepisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.
Prezydent @AndrzejDuda zawetował ustawę o radiofonii i telewizji.
Więcej: https://t.co/AsS1hPCXv7 pic.twitter.com/I4PrkzKrvh
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 27, 2021
Nowelizacja trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy. W niedzielę 19 grudnia w różnych miejscach kraju odbyły się manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji – podnoszono m.in., że konsekwencje nowych przepisów dotyczyłyby obecnie Grupy TVN, której właścicielem jest podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – amerykański koncern Discovery.
(JK, GN)
Fot: Przemysław Keler/KPRP
Ponad dwa miliony podpisów pod apelem w obronie TVN. To odpowiedź na decyzję Sejmu