Sukces ZNP. Od 2020 roku dodatek stażowy nie będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która zakłada wyłączenie dodatku stażowego z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego za pracę. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnej płacy stanowi spełnienie postulatu ZNP wobec pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach, czyli pracowników administracji i obsługi. Związek zabiegał o wprowadzenie takiego rozwiązania m.in. podczas negocjacji ze stroną rządową w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie wiosną br.

„Dalsze działania na rzecz tej grupy pracowników będą kontynuowane” – czytamy w komunikacie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Można go znaleźć tutaj.

Podpis prezydenta oznacza, że w przyszłym roku dodatek stażowy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dodatek do wynagrodzenia za staż pracy najczęściej przysługuje pracownikowi po pięciu latach pracy, w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Obecnie do minimalnego wynagrodzenia za pracę wliczane są różne składniki wynagrodzenia, w tym dodatek stażowy wraz z wynagrodzeniem zasadniczym.

Pracownicy z długim stażem pracy dostają niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż np. zaczynający pracę absolwenci lub osoby z niewielkim doświadczeniem, bo do minimalnej pensji wlicza im się dodatek za wysługę lat.

Warto przypomnieć, że od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się także dodatku za pracę w nocy.

Ustawy podpisane ostatnio przez prezydenta można znaleźć tutaj.

 

(JK, GN)