Skarbówka edukuje: „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) chce podnieść świadomość młodzieży o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Pomóc ma w tym kolejna edycja akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

– Działania edukacyjne Krajowej Administracji Skarbowej mają na celu ograniczenie ryzyka uzależnienia od hazardu, w szczególności młodzieży oraz osób podatnych na to uzależnienie. Nasza akcja prowadzona jest pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” i skierowana przede wszystkim do osób niepełnoletnich, które mogą zetknąć się z propozycją udziału w zabronionych dla nich grach hazardowych. Chcemy by były świadome tego jakie zagrożenia związane są z hazardem i nie dały się namówić na korzystanie z nielegalnych gier – ogłosił szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

Zajęcia z młodzieżą prowadzić będą trenerzy KAS. Ich celem jest poinformowanie młodych ludzi o tym, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z udziałem w nielegalnych grach hazardowych. Jednocześnie specjaliści zwrócą uwagę na problemy wynikające z nadmiernego korzystania przez dzieci i młodzież z gier komputerowych – uzależnienia i wyizolowania społecznego. Według KAS, rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych zwiększa ryzyko uzależnienia od hazardu.

Akcja skierowana jest do uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami mają być także rodzice i nauczyciele.

„Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe. Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem może być bardzo atrakcyjna dla osób młodych” – ostrzegła KAS.

W poprzednich edycjach akcji KAS przeprowadziła w całej Polsce w szkołach ponad 4,8 tys. spotkań, w których uczestniczyło prawie 192 tys. osób (uczniów szkół podstawowych i branżowych). Kampanię KAS objął honorowym patronatem minister edukacji Przemysław Czarnek.

Wszystkie zainteresowane akcją szkoły mogą się zgłaszać do KAS za pośrednictwem koordynatorów w poszczególnych województwach. Adresy e-mail koordynatorów dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/kas/zglos-szkole

Więcej informacji na stronie www.niedlahazardu.gov.pl

Jak podkreśliła KAS, hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega – bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. Regulacja prawna hazardu jest dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od hazardu. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa, normującym ten obszar, jest ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach, jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ustawie, która wprowadziła szereg warunków i ograniczeń dotyczących tej działalności. Zgodnie z tymi przepisami, wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych, dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat, a w grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie.

(PS, GN)