Bezpłatne szkolenia CDT z cyberbezpieczeństwa dla nauczycieli

Centralny Dom Technologii zaprasza nauczycieli na bezpłatne szkolenia i webinaria poświęcone tematyce cyberbezpieczeństwa, realizowane w ramach ogólnopolskiego programu rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli „Cyberbezpieczni”. Zapisy już trwają!

Szkolenia przygotowane przez CDT są skierowane do nauczycieli szkół podstawowych. Obejmują dwa formaty spotkań – jednodniowe szkolenia stacjonarne trwające 6-8 godzin (praca warsztatowa) oraz serię otwartych webinariów eksperckich.

Warsztaty jednodniowe zawierają trzy moduły: cyberbezpieczeństwo, media społecznościowe i manipulacje. Pierwszy moduł ma na celu wsparcie nauczycieli w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom w świecie cyfrowym, a także wskazanie im sposobów obrony przed oszustwami i zwrócenie uwagi na konieczność ochrony danych. Moduł drugi to praktyczna wiedza z zakresu korzystania z social media, w tym relacja prywatność, a obecność w sieci oraz profilowanie, targetowanie i manipulacje (algorytmy profilujące). Trzeci z modułów – Manipulacje ma pomóc uczestnikom w poznaniu najczęstszych metod manipulacji i sposobów na rozpoznawania nieprawdziwych informacji (ang. fake newsy), a także wprowadza w zagadnienia związane z tym, jak narzędzia internetowe mogą pomóc nam być bezpiecznymi.

Uczestnicy, którzy ukończą szkolenie, zdobędą certyfikat potwierdzający węzłową wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Każdy nauczyciel może również wziąć udział w bezpłatnych webinarach zaplanowanych w pierwszej połowie grudnia. O najczęstszych oszustwach internetowych, już 6 grudnia o godzinie 16:00, opowie Nikola Bochyńska. Uczestnicy spotkania poznają najnowsze trendy i techniki działania oszustów internetowych, a także definicje zjawisk phishingu, spoofingu i scamu. Dzięki temu będą wiedzieć jak nie dać się oszukać w Internecie i radzić sobie w świecie pełnym cyberprzestępców. Drugi webinar pn. „Social media a dobrostan współczesnych nastolatków” odbędzie się 12 grudnia o godzinie 16:00. Prowadząca Karolina Józefowicz przedstawi wyniki najnowszych badań dotyczących korzystania z social mediów przez młodzież, a także opowie o potrzebach współczesnych nastolatków. Uczestnicy dowiedzą się jaki wpływ mają media społecznościowe na samoocenę, poczucie własnej wartości i zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Wszystkie działania edukacyjne CDT są bezpłatne dla nauczycieli. Aby wziąć w nich udział wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy online.  Więcej informacji o ofercie edukacyjnej CDT z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz zapisy znajdują się na stronie: https://cdt.pl/Edukacja.html#cykl-cyberbezpieczni

Projekt „Cyberbezpieczni – ogólnopolski program rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli” jest współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Centralny Dom Technologii to przestrzeń edukacji technologicznej, oferująca interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. Projekt jest realizowany przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju.