Uznaliśmy, że warto wyjść do młodzieży by opowiedzieć jej czym tak naprawdę jest ustawa zasadnicza, dlaczego jest tak ważna, że jest matką wszystkich ustaw. Te lekcje są bezpłatne i odbywają się w formie debaty, zabawy, albo jakiejś gry.
Wkrótce rusza kolejna edycja Tygodnia Konstytucyjnego w szkołach. Czym jest ta akcja i skąd wziął się na nią pomysł?
– W ostatnich latach o Konstytucji RP bardzo wiele się mówiło, samo słowo „konstytucja” było odmieniane przez wszystkie przypadki. Były demonstracje w obronie konstytucji. Europejskie trybunały wypowiadały się na temat praworządności w Polsce. Nasza akcja nie ma jednak nic wspólnego z polityką. Jako stowarzyszenie uznaliśmy po prostu, że warto wyjść do młodzieży, by opowiedzieć jej, czym tak naprawdę jest ustawa zasadnicza, dlaczego jest tak ważna, że jest matką wszystkich ustaw.
21 października rozpocznie się 7. edycja Tygodnia Konstytucyjnego. Co roku organizujemy dwie edycje. Wiosną z powodu strajku nauczycieli odwołaliśmy akcję, ale niektóre samorządy zwracały się do naszego stowarzyszenia, by podczas strajku zamiast w szkołach organizować lekcje o konstytucji np. w urzędach miast.
Ile szkół przystępuje do Waszej akcji?
– Około 0,5 tys. Można powiedzieć, że to i mało, i dużo. Ale mamy takie poczucie, że jeżeli udało nam się w ostatniej edycji dotrzeć do kilkudziesięciu tysięcy uczniów, to można mówić o sukcesie. To nas bardzo cieszy. Każda edycja ma swój motyw przewodni. Na październik szkoły mogą się cały czas zapisywać.
Akcja ma mieć głównie walor edukacyjny?
– Tak. Do szkół udają się prawnicy różnych profesji, a więc sędziowie, także sędziowie Sądu Najwyższego, adwokaci, prokuratorzy, notariusze, aplikanci, pracownicy naukowi. I podczas godziny albo dwóch godzin lekcyjnych opowiadają uczniom o konstytucji. Mamy przygotowany podręcznik dla nauczycieli, by potem sami mogli prowadzić takie lekcje, ale też dla prawników.
Te spotkania, rozmowy, bo to nie są wykłady, opierają na wymyślonych przez nas casusach, sytuacjach prawnych, które mogą się zdarzyć i z którymi uczniowie mogą mieć do czynienia. Często te lekcje odbywają się w formie debaty, zabawy albo jakiejś gry.
Chcecie mówić o konstytucji w przystępny sposób?
– Tak, bo prawniczy język może być niezrozumiały dla młodych ludzi.. Mamy wsparcie profesjonalistów, którzy pomagają naszym gościom porzucić taki język, by wejść w świat młodzieży, co jest sporym wyzwaniem. Ale to się sprawdza, szkoły są zadowolone.
O co najczęściej pytają Was dyrektorzy szkół, gdy zgłaszacie chęć zorganizowania takich lekcji o konstytucji?
– Czy to jest bezpłatne? Oczywiście, jest. W październikowej edycji skupimy się na zagadnieniu wolności słowa oraz znaczeniu i zagrożeniach związanych z tzw. mową nienawiści. Zależy nam, by wyposażyć uczniów w narzędzia, umożliwiające im rozpoznanie tego zjawiska i skuteczną obronę przed nim. Wszystkich prawników i prawniczki, którzy chcą nas wesprzeć, oraz szkoły i inne instytucje gorąco zachęcamy do zapisów.
Do programu szkoły mogą się zgłaszać do 27 września br. pod linkiem bit.ly/2kkqQY5. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: [email protected] oraz po numerami telefonów: 505 710 284, 505 972 572 lub 660 482 005.
Dziękuję za rozmowę.
Fot. Materiały organizatorów