NASZ PATRONAT. Wsparcie nauczycieli – realna potrzeba czy chwilowy trend? Jak wspierać nauczycieli, czyli o akcji „Wspieram nauczycieli. Twój głos ma znaczenie”

Czy znasz jakiś zawód, w którym ludzie niemalże codziennie słyszą o sobie nieprawdziwe informacje? A może znasz inny zawód, którego przedstawiciele muszą zmagać się z równie wieloma stereotypami? I wreszcie, przedstawicieli, którego z innych zawodów cechuje taka wielozadaniowość i elastyczność w działaniu? Myśląc o tych pytaniach i analizując: dlaczego prestiż nauczyciela w Polsce upada, w naszych głowach pojawiła się myśl, by pokazać, że nauczycielki i nauczyciele „nie gęsi, swoje zdanie mają”.

Nasza akcja „Wspieram nauczycieli. Twój głos ma znaczenie” powstała z potrzeby serca (a nawet dwóch serc) i chęci połączenia tejże dużej i silnej społeczności.

Jakie cele chcemy osiągnąć wspólnymi siłami?

  • edukowanie społeczeństwa na temat zawodu nauczyciela i wyzwań z jakimi mierzą się nauczyciele na co dzień;
  • poprawa wizerunku zawodu nauczyciela i tego jak widzi go społeczeństwo;
  • zachęcanie rodziców do nawiązywania współpracy z nauczycielami, opartej na wzajemnym zaangażowaniu, z której korzyści czerpią zarówno rodzice, dzieci, jak i nauczyciele;
  • promowanie przykładów dobrych praktyk.

Odkąd zostałyśmy nauczycielkami, często zastanawiałyśmy się, dlaczego nauczyciele muszą zmagać się z niezrozumieniem ze strony społeczeństwa. Przecież powinno nam wszystkim zależeć na tym, aby młode pokolenia mogły uczyć się w odpowiednich warunkach oraz miały dostęp do dobrych i zaangażowanych nauczycieli.

Jak jednak znaleźć dobrych i zaangażowanych nauczycieli, skoro nie oferuje się im wsparcia ani nie zapewnia komfortowych warunków pracy? Nauczyciel to nie tylko osoba przekazująca wiedzę. Często jest to także ktoś, kto uczy dziecko praktycznych umiejętności, kształtuje postawy i wartości, inspiruje, dostrzega potencjał oraz wspiera w trudnych chwilach. Dodatkowo dochodzą kwestie organizacyjne, technologiczne, duża liczebność klas, współpraca z rodzicami, przekazywanie rodzicom informacji o funkcjonowaniu dziecka, szukanie sposobów na to, jak wesprzeć dziecko czy rodziców oraz coraz więcej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dużo jak na jedną osobę…

Zamiast wsparcia, nauczyciele jednak mogą często spotkać się z informacjami, które przedstawiają ich w niekorzystnym świetle – jakoby pracowali tylko 4 godziny dziennie, z kolei w przedszkolach i świetlicach pracowały jedynie opiekunki, a nie nauczyciele.

Inne mity mówią, że praca nauczyciela w klasach młodszych to tylko zabawa i że mają oni mnóstwo wolnego czasu. Takie i podobne krzywdzące stereotypy często krążą wokół nauczycieli, demotywując i obniżając morale w tej ważnej profesji.

A przecież my chcemy! Spójrz wokół i zobacz, ilu wartościowych i zaangażowanych nauczycieli jest w Twoim otoczeniu. Gdy zdałyśmy sobie sprawę z tego ile cudownych nauczycielek i nauczycieli jest wokół nas, postanowiłyśmy coś zmienić. Stworzyłyśmy inicjatywę, która pokazuje zawód nauczyciela takim, jaki naprawdę jest – trudny, piękny, potrzebny, czasami ograbiający z sił, a innym razem uskrzydlający.

Akcja „Wspieram nauczycieli. Twój głos ma znaczenie” udowadnia, że zmiana zaczyna się od nas samych. Aby zrobić pierwszy krok, nie potrzebujemy reflektorów, lecz prawdziwej chęci działania. To wszystko nie jest tylko chwilowym trendem, ale odpowiedzią na realne potrzeby. Jeśli również czujesz, że chcesz mówić o trudnościach, z jakimi mierzą się nauczyciele, dołącz do naszej akcji. Twój głos ma znaczenie!

W odpowiedzi na argumenty dotyczące nauczycieli, którzy są niewspółpracujący lub mało empatyczni, warto pamiętać, że w każdym zawodzie zdarzają się osoby, które niekoniecznie się do niego nadają. Co jednak z tymi, którzy doskonale wykonują swoją pracę? Naszym zadaniem jest doceniać wszystkich nauczycieli, którym zależy, którzy angażują się i wspierają swoich uczniów. Niestety, zamiast szukać wartości i pozytywów, jako społeczeństwo często skupiamy się na każdym potknięciu i każdym zawahaniu. W rezultacie nic się nie zmienia, a liczba zaangażowanych nauczycieli maleje w dość szybkim tempie, co jest szkodliwe dla całego systemu edukacji. Warto też dodać, że generalizowanie jest niezwykle krzywdzące i wnosi jedynie same szkody… Kiedy wszyscy dyskutują o Twoich zarobkach, czasie wolnym, każdej decyzji, wypowiedzianym zdaniu, czy wykształceniu, zaczynasz się zastanawiać: dlaczego?

 Jak dołączyć do akcji i co robić, aby wspierać nauczycieli?

  1. Zacznij od siebie i zadbaj o swój DOBROSTAN. Nie musisz zgadzać się na wszystko i brać nadmiaru obowiązków w pracy. Stawiając granice dbasz o siebie, dajesz przykład innym i pokazujesz, że warto wspierać nauczycieli.
  2. Korzystaj z hasztagów #wspieramnauczycielitwójgłosmaznaczenie #wspieramnauczycieli.
  3. Dodaj swoje przemyślenia na temat edukacji i zawodu nauczyciela w mediach społecznościowych. Twoje doświadczenia będą dla innych świadectwem i mogą przyczynić się do zmiany naszego wizerunku.
  4. Jeśli nie wiesz, czym się podzielić na początek, zapraszamy do udostępnienia którejś z naszych rolek. Są one dostępne na naszych profilach na Instagramie @pozytywnewsparcie i @nauczycielka_ola
  5. Posłuchaj podcastu „Po prostu o dzieciach”. Odcinek „Jak wspierać nauczycieli. Kilka słów o naszej akcji”, w którym opowiadamy o naszych refleksjach oraz o tym jak wspierać nauczycieli. Podcast jest dostępny na YouTube oraz Spotify.

Być może nasza akcja nie zmieni od razu sposobu postrzegania zawodu nauczyciela przez całe społeczeństwo, zwłaszcza że jesteśmy w trudnej sytuacji, a wieloletnie krzywdzące stereotypy głęboko zakorzeniły się w opinii publicznej. Jednak jeśli choć jedna osoba w naszym otoczeniu dzięki tej akcji i wspólnym działaniom, zmieni swój sposób myślenia i dostrzeże, jak trudny i wymagający jest to zawód, to już będzie nasz sukces! Bo właśnie od takich pozornie małych kroków zaczyna się każda zmiana. Zmiana zaczyna się od nas samych…

Dołączyć mogą nie tylko nauczyciele, ale również inne osoby, dla których edukacja jest ważna: rodzice, specjaliści, trenerzy-warsztatowcy, organizacje działające na rzecz edukacji, każdy!

Do naszej akcji zaprosiliśmy również ambasadorów: wspaniałych nauczycieli, edukatorów i pasjonatów edukacji. Będzie można ich poznać, odwiedzając nasze profile w mediach społecznościowych. Marzymy, aby to przedsięwzięcie stało się drogowskazem ku poprawie wizerunku nauczyciela w Polsce.

 

Autorki:

Aleksandra Bączek

Nauczycielka i edukatorka, której celem jest wprowadzanie zmian i budowanie lepszego jutra dla nauczycieli, dzieci oraz rodziców. Ukończyła studia pedagogiczne na Akademii Pedagogiki Specjalnej i uczestniczyła w licznych szkoleniach, w tym z zakresu prowadzenia zajęć TUS oraz rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci. Obecnie pracuje jako wychowawczyni klasy 3 w szkole podstawowej. Swoimi inspiracjami dzieli się z innymi nauczycielami na Instagramie @nauczycielka_ola, a także prowadzi podcast „Po prostu o dzieciach”, który stanowi miejsce wsparcia i zrozumienia.

 

Daria Wellman

Nauczycielka współorganizująca kształcenie specjalne w przedszkolu oraz pedagożka specjalna i terapeutka pedagogiczna. Ukończyła studia na Akademii Pedagogiki Specjalnej i uczestniczyła w licznych szkoleniach dotyczących kształcenia specjalnego czy terapii ręki. Pasjonatka Porozumienia bez przemocy (NVC). Autorka pomocy edukacyjnych, książeczek i scenariuszy zajęć dla dzieci. Prowadzi konta w social mediach (Instagram i Facebook), gdzie stara się dawać @pozytywnewsparcie nauczycielom i rodzicom.

 

Głos Nauczycielski objął patronat medialny nad akcją „Wspieram nauczycieli. Twój głos ma znaczenie”