Minister Nowacka w Sejmie: „Nauczyciele w obliczu powodzi stanęli na wysokości zadania. Wielka solidarność środowiska”

– Dziękuję nauczycielkom i nauczycielom, dyrektorom szkół, którzy w momencie kryzysu zachowali wielką determinację, by wesprzeć dzieci i młodzież w kryzysie. Jedna z najważniejszych grup zawodowych stanęła na wysokości zadania. Dyrektorzy działali tak, by dzieci jak najkrócej były bez edukacji. To wielka siła i godne podziwu działanie” – mówiła m.in. w Sejmie Barbara Nowacka, minister edukacji, podczas wystąpienia  na temat działań rządu związanych z walką ze skutkami powodzi.

W środę 25 września posłowie i posłanki wysłuchali informacji szefa rządu Donalda Tuska oraz  członków jego rządu dotyczącej powodzi w południowo-zachodniej części Polski i działaniach podjętych w celu zapobieżenia jej wystąpieniu, skutkom kataklizmu oraz pracom związanych z ich usunięciem.

Szefowa MEN mówiła o powodzi w kontekście edukacji. Doceniła m.in. postawę nauczycieli.

– Ta jedna z najważniejszych grup zawodowych stanęła absolutnie na wysokości zadania i dość, że państwu przedstawię dwie liczby: 604 – tyle szkół zamkniętych było 17 września, dzisiaj – nie działają 43 placówki edukacyjne. Wiele z tych placówek, które dzisiaj jeszcze nie są zdatne do przyjęcia dzieci i młodzieży, działa w innych formach, w innych miejscach. Dyrektorzy organizowali pracę tak, by dzieci jak najkrócej były pozostawione bez edukacji szkolnej i tu jest wielka ich siła i absolutnie godne podziwu działanie – mówiła Barbara Nowacka.

Minister edukacji przypomniała, że uszkodzonych w bardzo różnym stopniu jest około 200 placówek. – Niektóre będą mogły wrócić do pracy w ciągu kilku dni. Niektóre, pomimo uszkodzeń, po dopuszczeniu już w tej chwili funkcjonują. O innych wiemy, że przez najbliższe miesiące będą remontowane – zaznaczyła Barbara Nowacka.

Jak podawało wcześniej MEN na terenie objętym stanem klęski żywiołowej wprowadzonym przez rząd znajduje się 3044 szkół i placówek, w których uczy się około 412 tys.  dzieci i młodzieży.

– Na edukację po powodzi i na wsparcie powodzian w tym obszarze pieniędzy absolutnie nie może zabraknąć i nie zabraknie – zapewniła minister. – Zapewniamy środki dla uczniów i uczennic poszkodowanych w wyniku powodzi. Każdy uczeń i każda uczennica może ubiegać się o zapomogę, którą otrzymają od państwa polskiego – zaznaczyła. Poinformowała o wygospodarowaniu środków m.in. na podręczniki i odbudowę bibliotek.

Szefowa MEN zaznaczyła, że resort od samego początku współpracował z kuratorami oświaty, a ci – z delegaturami, nauczycielami, dyrektorami szkół, by na bieżąco monitorować sytuację i wspierać.

Minister edukacji podziękowała wszystkim kuratorom, „którzy w ramach zarządzania kryzysowego bardzo szybko i sprawnie współpracowali”. Szczególne podziękowania skierowała do kuratorów: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i lubuskiego, „bo ich praca bardzo wspierała funkcjonowanie placówek oświatowych”.

Przypomniała również o inicjatywnie MEN „Zielone szkoły”, w ramach której uczniowie z terenów dotkniętych powodzią mogą korzystać z wyjazdów. Przekazała, że obecnie zgłosiło się na nie blisko tysiąc osób; sprawdzono 5 tys. zaoferowanych dla nich miejsc. Dodała, że pierwsze dzieci już korzystają z wypoczynku edukacyjnego. Zapewniła, że program ten będzie organizowany i wspierany przez resort także w czasie feryjnym.

Więcej informacji na temat „Zielonych szkół” można znaleźć tutaj

Pomoc zaoferowało w tym kontekście również Ministerstwo Sportu i Turystyki, udostępniając miejsca dla dzieci w centralnych ośrodkach sportu w całym kraju. Prawie 2 tys. uczniów do końca roku będzie mogło skorzystać z zajęć sportowych czy opieki psychologicznej.

– Zależy nam na tym, żeby młodzież szkolna mogła poznać infrastrukturę Centralnych Ośrodków Sportu, aby mogła spotkać się z wybitnymi sportowcami, ćwiczyć w obiektach, które mamy – wyjaśniał wcześniej minister sportu Sławomir Nitras. Wyjazdy będzie można zorganizować od końca września do końca 2024 roku. Do wyboru są ośrodki w Cetniewie, Giżycku, Spale, Szczyrku, Wałczu oraz w Zakopanem.

Barbara Nowacka mówiła też w Sejmie o innych działaniach i inicjatywach ministerstwa edukacji związanych z pomocą dla powodzian m.in. o wsparciu  psychologicznym zarówno dzieci i młodzieży, jak i nauczycielek i nauczycieli (mogą m.in. korzystać ze wsparcia pod numerem telefonu: 22 347 48 97), zmianach w legislacji, by placówki mogły działać w sposób elastyczny, zapewniając bezpieczeństwo dzieci i komfort pracy nauczycielek i nauczycieli, przekazaniu szkołom laptopów niewykorzystanych w programie „Laptop dla ucznia” – we współpracy z ministerstwem cyfryzacji; o uruchomieniu platformy „Szkoły szkołom”, która ma zapewnić bezpośredni kontakt między placówkami

– I tu duże podziękowania dla tych wszystkich, którzy z innych szkół wspierają potrzebujących uczniów i uczennice, potrzebujące szkoły. To wielka solidarność środowiska nauczycielskiego, którą bardzo wyraźnie widać – podkreśliła.

Szefowa MEN dziękując „za każdą współpracę, każdy gest wykonany przez społeczeństwo obywatelskie, instytucje państwowe, ludzi dobrej woli”, podziękowała też wszystkim służbom, które współpracowały, by odbudować m.in. infrastrukturę oświatową.

– Jedno jest dla nas, dla całego rządu, oczywiste: odbudujemy tam, gdzie trzeba, wesprzemy każdą potrzebującą osobę, bo to jest obowiązek. Nie tylko rządu, każdej Polki i każdego Polaka – podkreśliła Barbara Nowacka.

Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego poinformował w trakcie swojego wystąpienia w Sejmie, że „wszystko wskazuje na to, że rozpoczęcie roku akademickiego na terenach objętych powodzią nie jest zagrożone” – Jednocześnie MNiSW ma zabezpieczone środki na odbudowę uczelni, bądź na świadczenia związane z zapomogami – podkreślił.

Przypomnijmy, że we wtorek 25 września rząd przyjął projekt specustawy, który wprowadza szereg rozwiązań ułatwiających radzenie sobie ze skutkami powodzi. W projekcie zawarte są dodatkowe formy pomocy, w tym dotyczące kształcenia dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych. Projekt został skierowany do dalszych prac w parlamencie.

Proponowane przez rząd rozwiązania:

>> 1000 zł zasiłku losowego dla dzieci z rodzin, które ucierpiały w wyniku powodzi z tzw. zerówki i uczniów wszystkich typów szkół uczących się w systemie dziennym

>> możliwość finansowania remontów przedszkoli po powodzi z rezerwy subwencji oświatowej

>> uproszczenie procedury tworzenia tymczasowych lokalizacji szkół i przedszkoli

>> tymczasowe zniesienie ograniczenia liczby uczniów w klasach na terenach powodziowych

>> usprawiedliwienie nieobecności w pracy młodocianych pracowników oraz zachowanie uprawnień pracodawców do dofinansowania kosztów ich kształcenia.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw znajduje się tutaj.

– Na tereny powodziowe i tereny zagrożone powodzią rozdysponowane będzie blisko 16 tys. laptopów – zapowiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas posiedzenia rządu. To urządzenia, które zostały zwrócone po ubiegłorocznym programie „Laptop dla ucznia”.  – Chcemy, aby dzieci mogły kontynuować swoją edukację, bez względu na okoliczności – mówił wicepremier Gawkowski.  Laptopy zostaną przekazane w pierwszej kolejności do szkół na terenach objętych klęską żywiołową. Dodatkowo będą mogły także trafiać do poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało z kolei rozporządzenie upraszczające procedurę wnioskowania o pomoc doraźną po powodzi.

Zarówno zasiłek powodziowy (2 tys. zł), jak i zasiłek z pomocy społecznej (8 tys. zł) można uzyskać poprzez złożenie wniosków podczas jednego kontaktu z pracownikiem socjalnym, ośrodkiem pomocy społecznej lub urzędem gminy. Każdy z zasiłków może zostać przyznany na rodzinę lub osobę samotnie gospodarującą.

MRPiPS wspólnie z MSWiA wydało także rekomendacje w sprawie obsługi obywatela poszkodowanego w wyniku powodzi.

Więcej informacji na stronie MRPiPS tutaj

W czwartek prezydent Andrzej Duda (na wniosek premiera Donalda Tuska) powołał w skład Rady Ministrów Marcina Kierwińskiego. Były europoseł KO oraz b. szef MSWiA został pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi.

(GN)

Stan klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Jest tekst jednolity rozporządzenia rządu

ZNP: Pomagamy powodzianom! Związek uruchomił zbiórkę – podajemy ważne szczegóły akcji