Kończy się Tydzień Noblowski. W piątek poznaliśmy laureata Pokojowej Nagrody Nobla, a dzień wcześniej laureatkę Nobla z literatury

W piątek w Oslo Norweski Komitet Noblowski ogłosił decyzję w sprawie przyznania tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Laureatem została japońska organizacja Nihon Hidankyo. To oddolny ruch ocalałych po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.

Ruch otrzymał pokojową nagrodę za wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej i za wykazanie poprzez zeznania świadków, że broń jądrowa nigdy nie powinna być ponownie użyta. Jak informuje Norweski Komitet Noblowski, w tym roku nominowanych było 286 kandydatów.

Przypomnijmy, że w czwartek przyznano literacką Nagrodę Nobla dla południowokoreańskiej pisarki Han Kang. Została doceniona za „intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”.

W tym tygodniu Nagrody Nobla 2024 otrzymali także:

>> Fizjologia i medycyna: Victor Ambros i Gary Ruvkun za odkrycie mikroRNA i jego roli.

>> Fizyka: John Hopfield oraz Geoffrey Hinton – za „fundamentalne odkrycia umożliwiające uczenie maszynowe przy wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych”.

>> Chemia: David Baker, Demis Hassabis i John M. Jumper – „za obliczeniowe projektowanie białek” oraz „za przewidywanie struktury białek”.

W poniedziałek 14 października Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi laureata Nagrody Nobla z ekonomii, dziedziny niewymienionej w testamencie Alfreda Nobla. Nagroda ta formalnie nazywa się Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla i jako jedyna finansowana jest z funduszy szwedzkiego banku centralnego.

Nagroda Nobla to złoty medal z wizerunkiem fundatora nagrody, Szweda Alfreda Nobla, oraz kaligrafowany dyplom. Od 2023 roku to także najwyższa w historii kwota pieniężna, 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,2 mln zł).

O tym, kto zostanie wyróżniony, decydują komitety złożone z naukowców i autorytetów na podstawie nadesłanych nominacji. Wskazane przez Nobla kryterium wyboru to odkrycia i osiągnięcia przynoszące ludzkości największe korzyści.

Nobliści o werdykcie dowiadują się na chwilę wcześniej, najczęściej telefonicznie od sekretarzy poszczególnych komitetów.

Werdykty są transmitowane na żywo na oficjalnej stronie internetowej prowadzonej przez Fundację Noblowską www.nobelprize.org oraz na kanałach w mediach społecznościowych tej instytucji.

(GN)

Fot: nobelprize/Facebook

Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy już laureatów Nagrody Nobla z medycyny