Wierna dziełu Henryka Sienkiewicza w wersji scenariuszowej, odpowiada tradycyjnym oczekiwaniom miłośników „Quo vadis”, a jednocześnie, poprzez animację znaną z gier komputerowych, kierowana jest także do młodego odbiorcy. Taka jest nowa filmowa adaptacja polskiej powieści wszechczasów! Data premiery to 25 października br.!
Fabułę „Quo vadis” znamy chyba wszyscy, także za sprawą poprzednich adaptacji, ale dystrybutor filmu zamiesił krótki opis. A więc, widz przenosi się do Rzym w roku 63. za panowania cesarza Nerona. Młody rzymski żołnierz Winicjusz zakochuje się w Ligii, która jest chrześcijanką. O pomoc w zdobyciu dziewczyny Winicjusz prosi wuja Petroniusza, doradcę samego cesarza Nerona. W wyniku planu Petroniusza Neron nakazuje sprowadzić Ligię na dwór jako własność Cesarstwa, a następnie przekazać Winicjuszowi w nagrodę za zasługi wojenne. Ta jednak, z pomocą wiernego Ursusa, ucieka. W odnalezieniu Ligii pomaga Winicjuszowi i Petroniuszowi grecki filozof i awanturnik Chilo.
Wkrótce jednak uczucia Ligii rozkwitają, a sam Winicjusz planuje już ślub. Tymczasem w Rzymie wybucha wielki pożar, którego sprawcą jest dowódca pretorian Tigellinus, wykonujący rozkazy Nerona. W ramach politycznej rozgrywki winą za spalenie miasta zostają obarczeni chrześcijanie…
Jak informuje dystrybutor filmu, animowane Quo vadis zostało przygotowane jako produkcja dla całej rodziny. Mogą go oglądać dzieci już od 10. roku życia. Wszelkie sceny przemocy, obecne w dziele Sienkiewicza, zostały umiejętnie złagodzone, tak aby nie miały negatywnego wpływu na młodego widza.
„Quo vadis” w nowej formule jest owocem międzynarodowej współpracy Polski, Indii, Wielkiej Brytanii, Francji i Litwy, a film w nowej odsłonie ujrzał światło dzienne w 120. rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla Sienkiewiczowi.
W polskiej wersji językowej głosu bohaterom użyczyli znani i lubiani aktorzy m.in.: Małgorzata Kożuchowska (Eunice), Michał Milowicz (Petroniusz), Michał Koterski (Neron) i Jarosław Boberek (Chilon). Muzykę do filmu i piosenki, które w nim usłyszymy, stworzyli polscy i zagraniczni artyści: Fabien Curtis, Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus, raperzy Afu-ra i Sobota, Neil Mukherjee, Darek Malejonek, Marcin i Lidia Pospieszalscy, a także znany z YouTube’a duet The Dziemians.
– Jeśli potrafisz o tym marzyć, potrafisz to zrobić – mówi Anira Wojan, pomysłodawczyni, reżyser i scenarzysta projektu, cytując Walta Disneya. W ten sposób wyjaśnia jak całkowicie bez finansowania ze strony instytucji publicznych (film powstał jedynie z pieniędzy prywatnych inwestorów), udało się wyprodukować kultowy film, siódmą adaptację powieści Sienkiewicza. Jak przypomniano, jest to najsłynniejsza polska powieść, która została przetłumaczona na ponad 60 języków świata!
– Kiedy pytają mnie, jak to możliwe, że wyprodukowaliśmy „Quo vadis”, wspaniały epicki film, w ciągu 12 miesięcy, mówię, że trzeba dodać 20 lat doświadczenia i 10 lat refleksji nad tym, jak zbudować tę branżę na nowo – mówi Anira Wojan, producentka i reżyserka filmu.
– Przepływ pracy zmienia zasady gry. Najlepsze talenty mogą pojawić się 10 tys. mil od miejsca, w którym pracujesz. I co z tego? Zadzwoń do nich. Stworzyliśmy unikalny system pracy w międzynarodowym zespole ludzi, dzięki czemu możemy pracować praktycznie na okrągło. To jest nasze know-how i podstawa naszego sukcesu – wyjaśnia.
Animowane „Quo vadis” to projekt, który Anira Wojan stworzyła wspólnie z indyjskim przyjacielem i partnerem biznesowym Royem Sukankanem, profesjonalistą w dziedzinie animacji, reżyserem i producentem.
– Jako zapalony czytelnik, nawet mieszkając w Kalkucie, poznałem dzieło Sienkiewicza, ale wzniosłe przedstawienie niuansów starożytnego społeczeństwa rzymskiego i głębokiej subtelności chrześcijaństwa w tym filmie było możliwe tylko dzięki Anirze i… Biblii u naszego boku. Myślę też, że ten film wzmocnił więzi kulturowe między Indiami a Polską – przyznaje Roy Sukankan.
Twórcy filmu informują, że realizując wizję nowoczesnej animacji, połączyli siły z indyjskim studiem animacji Ssoftoons. Dzięki nowoczesnej technologii Unreal Engine, wykorzystywanej do tej pory głównie w branży gier wideo, możemy przeżyć tę historię tak, jak nigdy wcześniej. Chodziło o nowoczesną formę, ale także o to dotrzeć do jak największej liczby młodych odbiorców.
– Chcieliśmy zainspirować wszystkich do pytania, czym jest miłość. Nie ma znaczenia, czy jesteś chrześcijaninem, muzułmaninem, buddystą, hinduistą czy też niewierzącym. W tej historii każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ Bóg Ojciec kocha każdego z nas – mówi Monika Janc, jedna z ponad stu koproducentów filmu.
***
„Quo vadis”, film animowany (animacja 3D), reżyseria: Anira Wojan, Roy Sukankan, scenariusz: Anira Wojan, muzyka: Fabien Curtis, rok produkcji: 2024, premiera: 25 października br., kategoria wiekowa: od 10. r.ż.
>> Film został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji oraz Nauki i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
>> Głos Nauczycielski jest jednym z patronów medialnych filmu, patronat sprawuje również Związek Nauczycielstwa Polskiego
Fot. Materiały prasowe
Więcej informacji oraz MATERIAŁY EDUKACYJNE można znaleźć na stronie:
https://quovadis.rafaelfilm.pl/edukacja
Pobierz SCENARIUSZE LEKCJI:
>> dla szkoły ponadpodstawowej
Dla nauczycieli, którzy chcieliby zabrać swoje klasy do kina na „Quo vadis” dostępne są scenariusze lekcji – w wersji dla szkół podstawowych i dla szkół ponadpodstawowych. Autorką obydwu opracowań jest dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska, prof. UKSW.
„Niniejszy scenariusz może służyć do przeprowadzenia lekcji dowolnego przedmiotu, którego cele kształcenia i wymagania edukacyjne są zbieżne z tematyką filmu. Nauczyciel – stosownie do nauczanego przedmiotu oraz poziomu klasy – samodzielnie wybiera realizowane cele oraz metody pracy na lekcji, jak również może zmodyfikować je według potrzeb” – takim wstępem opatrzyła autorka przygotowane materiały edukacyjne.
„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza jest lekturą obowiązkowa poznawaną we fragmentach w klasach VII-VIII szkoły podstawowej.