Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w środę w Sejmie, że wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja 2025 r. Dwa tygodnie później – 1 czerwca, jeżeli będzie taka konieczność, zostanie przeprowadzona druga tura wyborów.
Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka Sejmu (które nastąpić może najwcześniej 15 stycznia 2025 r.) o zarządzeniu wyborów prezydenckich ruszy formalnie kampania wyborcza.
Wówczas też Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi kalendarz kampanii wyborczej, czyli terminy obowiązujące w kampanii wyborczej i organizujące wybory prezydenckie 2025 r.
Termin ten związany jest z przepisem konstytucji mówiącym, że wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego, a wprowadzony przez rząd w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej został zniesiony 16 października 2024 r., zatem okres 90 dni mija 14 stycznia 2025 r.
Szymon Hołownia już wcześniej zapowiadał, że datę wyborów ogłosi jeszcze zanim będzie mógł formalnie je zarządzić.
– Nie muszę chyba mówić, jak ważny jest to moment. Wybieramy zwierzchnika sił zbrojnych, kogoś, kto będzie kierował państwem w tych bardzo trudnych czasach przez następnych pięć lat – podkreślił Hołownia, ogłaszając datę wyborów prezydenckich.
Podał, że wstępny kalendarz wyborczy jest obecnie przedmiotem konsultacji z Państwową Komisją Wyborczą. – Jeżeli Państwowa Komisja Wyborcza go zaakceptuje, sprawdzi formalność poprawną, to wtedy one staną się częścią tego mojego postanowienia – powiedział marszałek Sejmu.
Zgodnie z propozycją marszałka Sejmu, do 24 marca będzie można zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 31 marca powinny zostać powołane okręgowe komisje wyborcze, natomiast 4 kwietnia ma minąć termin zgłaszania kandydatów na prezydenta.
– Pozostałe daty dotyczące czasu, w którym trzeba ubiegać się o stosowne zaświadczenia, pozwalającego głosować, kiedy jest się osobą z niepełnosprawnością, prosić o transport, będą znane w momencie, w którym opublikuję już to postanowienie – zapowiedział Hołownia.
Przypomnijmy, że o rejestracji komitetu wyborczego, a następnie kandydata na prezydenta decyduje Państwowa Komisja Wyborcza. Do rejestracji kandydata konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.
Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat.
Start w wyborach prezydenckich 2025 ogłosili jak dotąd: Magdalena Biejat (wicemarszałek Senatu, Nowa Lewica), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, Polska 2050, popiera go także PSL), Sławomir Mentzen (prezes Nowej Nadziei, kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy, kandydat KO). Swoją kandydaturę może ogłosić również – co sam sugerował – lider partii Razem, Adrian Zandberg.
W wyścigu o fotel prezydencki zamierzają stanąć również Romuald Starosielec, lider Ruchu Naprawy Polski; Maciej Maciak z „Ruchu Dobrobytu i Pokoju”; Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) i Marek Woch (Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy”).
Z kandydatów „pozapartyjnych” ujawnił się z kolei Piotr Szumlewicz, będący przewodniczącym Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Deklarację dotyczącą startu złożył również Waldemar Witkowski, który jest senatorem Unii Pracy, wchodzącej w skład Lewicy.
(GN)
Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Andrzej Duda wybrany na drugą kadencję
PKW podała oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich 2020. Wysoka frekwencja