Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów prezydenckich na 18 maja. W chwili opublikowania dokumentu w Dzienniku Ustaw (co ma nastąpić jeszcze w środę – przyp. red) oficjalnie rozpocznie się kampania wyborcza. Do tej pory mieliśmy do czynienia z tzw. prekampanią.
„Postanowienie przesłałem właśnie przewodniczącemu PKW oraz premierowi. Rząd jeszcze dziś (środa – red.) ma opublikować je w Dzienniku Ustaw” – poinformował marszałek Sejmu. „Zaczyna się kampania wyborcza” – podsumował, dołączając do wpisu zdjęcie wydanego zarządzenia.
Zgodnie z zapowiedzią – w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie.
Postanowienie przesłałem właśnie przewodniczącemu PKW oraz Premierowi. Rząd jeszcze dziś ma opublikować je w Dzienniku Ustaw.
Zaczyna się kampania wyborcza. pic.twitter.com/Nnft8XpZVV
— Szymon Hołownia (@szymon_holownia) January 15, 2025
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja 2025 r. Dwa tygodnie później – 1 czerwca, jeżeli będzie taka konieczność, zostanie przeprowadzona druga tura wyborów.
❗️Marszałek Sejmu @szymon_holownia wydał postanowienie ws. zarządzenia wyborów prezydenckich na 18 maja 2025 roku. Po publikacji tego dokumentu w Dzienniku Ustaw ruszy kampania wyborcza.
🗓️Najważniejsze daty wynikające z kalendarza wyborczego⬇️
🔹Do 24 marca – zawiadamianie… pic.twitter.com/1fiQ0dXSnq— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) January 15, 2025
Oto najważniejsze daty wynikające z kalendarza wyborczego:
>> Do 24 marca – zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta RP.
>> Do 4 kwietnia (do g. 16:00) – zgłaszanie do PKW kandydatów na Prezydenta RP.
>> Od 4 kwietnia do 15 maja – składanie przez wyborców wniosków o:
– wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów;
– zmianę miejsca głosowania.
>> Do 18 kwietnia – zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
>> Do 28 kwietnia – podanie do publicznej wiadomości danych o kandydatach na Prezydenta RP.
>> Do 5 maja – zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat; – zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
>> Do 9 maja – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat.
>> Do 13 maja – składanie przez wyborców przebywających za granicą i na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania tam utworzonych.
>> 16 maja (o g. 24:00) – zakończenie kampanii wyborczej.
>> 18 maja (w g. 7:00-21:00) – głosowanie
Przypomnijmy, że o rejestracji komitetu wyborczego, a następnie kandydata na prezydenta decyduje Państwowa Komisja Wyborcza. Do rejestracji kandydata konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego. Lista kandydatów na kandydatów znajduje się pod linkiem poniżej.
(GN)
Kiedy wybierzemy prezydenta RP? Marszałek Sejmu ogłosił termin