„Habemus papam” – mamy papieża! – ogłoszono w drugim dniu konklawe. Kardynałowie z całego świata zdecydowali, że nową głową Kościoła katolickiego zostanie kardynał Robert Prevost, który przybrał imię Leon XIV. To 69-letni Amerykanin, który w 2015 r. przyjął także obywatelstwo peruwiańskie. Przez watykanistów i obserwatorów jest przedstawiany jako centrysta, który „chce budować mosty w Kościele”. Sporządzony przez historyków spis podaje, że nowo wybrany papież Leon XIV jest 267 papieżem.
Kardynał z Chicago przyjął imię Leon XIV, które w historii papiestwa pojawiało się już trzynastokrotnie. Wybór imienia przez nowego papieża uznaje się za nawiązanie do pontyfikatu poprzedniego o tym imieniu i wskazówkę co do linii nowego pontyfikatu.
📢Jest nowy #Papież – Leon XIV! 267 Biskupem Rzymu został wybrany 69-letni kard. Robert Francis Prevost, urodzony w Chicago, pracujący przez wiele lat w Peru. #LeonXIV ma licencjat z matematyki.https://t.co/AagI5nYXUH
— Głos Nauczycielski (@GNauczycielski) May 8, 2025
Ostatnim był Leon XIII – papież z przełomu XIX i XX wieku, znany z otwartości na świat i reform społecznych. Dużą uwagę poświęcał kwestiom społecznym, zyskując przydomek „papieża robotników”. W encyklice „Rerum novarum” odwoływał się do solidaryzmu społecznego, pisał o godności pracy, konieczności zapewnienia praw socjalnych pracownikom i roli państwa w ich ochronie. Podkreślał prawo do własności prywatnej, zwracając równocześnie uwagę na rolę związków zawodowych.
Dzielę się, bo może być to dla Państwa interesujące. Obecny papież przyjął imię Leon XIV. Poniższy film jest prawdziwy, i przedstawia jego poprzednika Leona XIII. Leon XIII, papież w latach 1878–1903, jest uznawany za najwcześniej urodzoną osobę uwiecznioną na filmie. Urodził się… pic.twitter.com/9TEtwZKOBm
— Maciej Kawecki – This Is IT (@kawecki_maciej) May 8, 2025
Można przypuszczać, że Leon XIV również będzie chciał łączyć tradycję z nowoczesnością i bliskie mu będą problemy świata pracy.
Robert Prevost, to pierwszy papież augustianin i drugi duchowny z Ameryki na tronie papieskim. Prevost w przeszłości był m.in. prefektem dykasterii do spraw biskupów oraz przewodniczył papieskiej komisji do spraw Ameryki Łacińskiej
Nowy papież miał ścisłe relacje ze zmarłym papieżem Franciszkiem, który nominował go na kardynała w 2023 r.
Wybór nowego papieża nastąpił szybko – już drugiego dnia konklawe. O 18:08 czasu lokalnego z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, zwiastujący decyzję 133 kardynałów.
W swoim pierwszym przemówieniu papież Leon XIV zaapelował o jedność w Kościele, modlitwę za świat pogrążony w konfliktach i otwartość serca na potrzebujących. Podkreślił wagę dialogu, pokoju i odnowy duchowej, zachęcając wiernych do „odważnej wiary i wzajemnego wsparcia w trudnych czasach”.
„Musimy razem starać się być kościołem misyjnym, który buduje mosty i dialog, który przyjmuje wszystkich tych, którzy potrzebują naszego miłosierdzia, dialogi i miłości” – stwierdził.
Robert Prevost urodził się 14 września 1955 roku w Chicago. W 1977 roku wstąpił do zakonu augustianów, święcenia kapłańskie przyjął w 1982 roku w Rzymie. Jest doktorem prawa kanonicznego – tytuł zdobył na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum).
Po krótkim pobycie w Peru w latach 1985–1986, wrócił tam na stałe w 1988 roku. Przez dekadę prowadził dom zakonny, kierował centrum formacyjnym i pełnił funkcje duszpasterskie.
W 2001 roku został wybrany przełożonym generalnym augustianów – funkcję tę pełnił przez dwie sześcioletnie kadencje, aż do 2013 roku. Następnie wrócił do Peru jako administrator apostolski diecezji Chiclayo, by rok później zostać jej biskupem diecezjalnym.
W styczniu 2023 roku papież Franciszek powołał go na prefekta Dykasterii ds. Biskupów – jednej z kluczowych instytucji watykańskich. We wrześniu 2023 roku został wyniesiony do godności kardynalskiej, a w lutym 2025 przypisany do diecezji suburbikarnej Albano.
„Gratulacje dla kardynała Roberta Francisa Prevosta, który właśnie został mianowany papieżem. To wielki zaszczyt zdać sobie sprawę z tego, że jest on pierwszym amerykańskim papieżem” – napisał na platformie społecznościowej Truth Social prezydent USA Donald Trump.
„Jakie to ekscytujące i jaki wielki zaszczyt dla naszego kraju. Nie mogę doczekać się spotkania z papieżem Leonem XIV. To będzie bardzo znaczący moment!” – czytamy we wpisie.
Także Dina Boluarte, prezydentka Peru z radością przyjęła „historyczny” wybór papieża Leona XIV, od ponad 20 lat służy w tym kraju. Jak podkreśliła polityk, pochodzący z USA Robert Prevost to Peruwiańczyk „z wyboru i przekonań”. W komunikacie na Facebooku Boluarte nazwała wybór na papieża kardynała Roberta Francisa Prevosta, który w 2015 r. przyjął obywatelstwo peruwiańskie, „historycznym momentem dla Peru”.
„Postanowił być jednym z nas, żyć wśród nas i nosić w sercu wiarę, kulturę i marzenia tego kraju” – podkreśliła Boluarte.
18 maja odbędzie się inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV – powiadomił Watykan. Jak przekazano, pierwsza audiencja generalna nowego papieża odbędzie się w środę 21 maja.
(GN)