Wybory prezydenckie. Znamy odpowiedzi Magdaleny Biejat na pytania ZNP do kandydatek i kandydatów

„Będę stała na straży podnoszenia wynagrodzeń jakie otrzymują nauczyciele za swoją ciężką i pożyteczną społecznie pracę” – zadeklarowała Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu i kandydatka Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich. Kandydatka przesłała odpowiedzi na pytania skierowane przez ZNP do wszystkich 13 osób zabiegających o najważniejsze stanowisko w państwie.

„Jako nauczyciele i nauczycielki, pracownicy oświaty i nauki zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego głęboko wierzymy, że >>Edukacja jest najważniejsza<<. Dlatego zachęcamy Kandydatów i Kandydatki w wyborach Prezydenta RP do dyskusji o edukacji i proponujemy udział w ankiecie na temat przyszłości i wyzwań polskiej szkoły szeroko rozumianej – od przedszkola po uczelnie wyższe” – napisali przedstawiciele ZNP w liście do kandydatek i kandydatów w wyborach prezydenckich.

„Naszą uwagę koncentrujemy głównie na statusie zawodowym nauczycieli i nauczycielek, ponieważ w ostatnich 20 latach obserwujemy dramatyczny spadek prestiżu zawodu nauczyciela” – podkreśla ZNP w liście.

I dalej: „Nieustanne – często nieprzemyślane – reformy, które na ogół ignorowały opinie i potrzeby środowiska nauczycielskiego, przyczyniły się do kryzysu zawodu nauczyciela na niespotykaną skalę. Tymczasem wkład nauczycieli i nauczycielek w budowę społeczeństw jest nie do przecenienia. Nauczyciele i nauczycielki nie tylko przekazują wiedzę, rozwijają umiejętności krytycznego myślenia, inspirują uczniów i rodziców, odgrywają istotną rolę w holistycznym rozwoju dzieci i młodzieży, ale są również promotorami demokracji i pokoju”.

ZNP wystosował list i ankietę do wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich. Pyta m.in. jak zamierzają podnieść prestiż zawodu nauczyciela

Do listu Związek dołączył ankietę zawierającą sześć kluczowych pytań w sprawie edukacji.

Oto odpowiedzi udzielone Związkowi przez Magdalenę Biejat:

  1. Jakie inicjatywy podejmie Pani w celu podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela?

Kluczowe dla prestiżu zawodu nauczyciela są godne zarobki. Będę stała na straży podnoszenia wynagrodzeń jakie otrzymują nauczyciele za swoją ciężką i pożyteczną społecznie pracę.

  1. Czy Pani zdaniem status zawodowy nauczycieli nadal powinien być uregulowany w odrębnej ustawie Karta Nauczyciela?

Odrębne regulacje zawodu nauczyciela istniały już w okresie II RP i tak powinno pozostać.

  1. Jaki ma Pani pomysł na zachęcenie młodych ludzi do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela?

Po pierwsze, godne zarobki. Po drugie, zwiększenie bezpieczeństwa nauczycieli w miejscu pracy. Po trzecie, utrzymanie dotychczasowych uprawnień nauczycieli dotyczących czasu pracy.

  1. Czy Pani zdaniem system wynagradzania nauczycieli powinien być powiązany z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce?

Tak. To krok w dobrym kierunku.

  1. Co Pani sądzi o bonie edukacyjnym, czyli o urynkowieniu edukacji?

Jednoznacznie sprzeciwiam się takim rozwiązaniom, które doprowadzą do zdemolowania systemu oświaty. Zawetuję każdą ustawę o bonie oświatowym.

  1. Czy wszystkie studia w Polsce powinny być płatne?

Nie. Zawetuję każdą ustawę zmierzającą w tym kierunku.

Wszystkie odpowiedzi będziemy publikować” – zapowiada Związek. ZNP czeka na przedstawienie stanowiska w sprawach edukacji przez pozostałych kandydatów. 

Fot. Magdalena Biejat / Facebook

Marszałek Sejmu wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów prezydenckich na 18 maja. Oficjalnie ruszyła kampania wyborcza