W piątek obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Zginęło wtedy około 100 tys. osób.
Decyzją Sejmu, 11 lipca jest od tego roku Dniem Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP.
„Głównym celem przyjęcia ustawy jest trwałe uczczenie pamięci męczeńskiej śmierci ponad stu tysięcy Polaków, głównie mieszkańców wsi, którzy zginęli z rąk nacjonalistów z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939 – 1946” – podkreślili m.in. posłowie.
🇵🇱 Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa
11 lipca oddajemy hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej.
🕯️Cześć Ich pamięci. pic.twitter.com/BxkdtOsgyv
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 11, 2025
W ustawie napisano, że w latach 1939-1946 nacjonaliści ukraińscy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz innych ukraińskich formacji nacjonalistycznych działających na ziemiach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej (województwa wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, lwowskie, poleskie) oraz obecnych województw lubelskiego i podkarpackiego dokonali na ludności polskiej zbrodni ludobójstwa.
82. rocznica Rzezi Wołyńskiej
Dziś wspominamy ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej.
"Krwawa niedziela", 11 lipca 1943 roku, to data apogeum zbrodni – w jeden dzień zaatakowano blisko sto polskich… pic.twitter.com/Fkd04znndG
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) July 11, 2025
11 i 12 lipca 1943 r., Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.
11 lipca wspominamy ofiary masowych zbrodni popełnionych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W 2025 r. dzień ten, już wcześniej poświęcony pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej, na mocy… pic.twitter.com/6ZBECpBhf7
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) July 11, 2025
Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali zbrodni, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób.
W piątek w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej w Dzień Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP. Centralne obchody odbędą się w Warszawie.
(GN)