Akcja dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Listopad z pozytywną uwagą w dzienniczku

„Jaś bił się z kolegą, Ewa rozmawiała na lekcji, Staś chodził po klasie” – to „klasyka” znana z uczniowskich dzienniczków. Dziś są e-dzienniki, ale rodzice uczniów nadal otrzymują w nich komunikaty i uwagi od nauczycieli. W listopadzie rusza ogólnopolska akcja „Pozytywna Uwaga”, która ma zachęcać nauczycieli do formułowania pozytywnych (a nie tylko krytycznych) uwag i opinii na temat uczniów.

Pomysł na projekt narodził się w Szkole Podstawowej nr 52 na warszawskim Targówku. Wpadli na niego rodzice, a nauczyciele i dyrektor Ewa Gałązka od razu go podchwycili.

„Nie oceniamy systemu edukacji, nie chcemy zmieniać podstawy programowej, chcemy tylko zachęcić nauczycieli i rodziców do mądrego chwalenia uczniów. Niech nasze dzieci idą w świat przekonane, że nawet jak nie mają czerwonego paska, to są w czymś dobre.” – mówi Anna Zapał, mama 12-letniego Nikodema i pomysłodawczyni akcji.

Wybór terminu nie jest przypadkowy. Listopad to najbardziej ponury miesiąc w roku: dzieci są zmęczone, szybko robi się ciemno, a nauki jest coraz więcej. Otrzymanie w tym czasie pozytywnej uwagi od nauczyciela – oficjalnej, wpisanej do dzienniczka czy e-dziennika – będzie dla ucznia świetną motywacją do dalszych starań i lepszego zachowania.

„Nauczyciele najczęściej korygują i napominają. W konsekwencji dzieci czują, że nie są w stanie sprostać ich oczekiwaniom. To powoduje ciągłe napięcia w kontaktach między rodzicami, nauczycielami i dziećmi. Zmiana jest możliwa, jeśli nauczymy się kierować uwagę na pozytywne strony, na sukcesy, nawet te najdrobniejsze.” – podkreśla dr Magdalena Śniegulska, psycholog i wykładowczyni Szkoły Edukacji PAFW i UW, partnera akcji.

Organizatorzy i wspierający ich eksperci przygotowali wiele materiałów o tym jak mądrze chwalić, inspirują historiami – materiały można znaleźć na stronie pozytywnauwaga.pl i w mediach społecznościowych: #pozytywnauwaga (FB, Instagram)

Jak nauczyciele i szkoły mogą dołączyć do „Pozytywnej Uwagi”? Wystarczy na stronie pozytywnauwaga.pl wypełnić formularz i pochwalić się uwagami przekazanymi w listopadzie za pośrednictwem e-dziennika lub tradycyjnego dzienniczka. Mogą one dotyczyć zarówno sukcesów edukacyjnych – choćby najmniejszych – jak i zachowania. Uwagi od ulubionych nauczycieli zgłaszać mogą także uczniowie i ich rodzice.

Więcej informacji można znaleźć tutaj:

Pochwal się uwagą

(JK, GN)

Fot: Pozytywnauwaga.pl