Amerykanin, a zarazem obywatel Peru – Robert Prevost stanął na czele Kościoła. Kim jest nowy papież Leon XIV?

„Habemus papam” – mamy papieża! – ogłoszono w drugim dniu konklawe. Kardynałowie z całego świata zdecydowali, że nową głową Kościoła katolickiego zostanie kardynał Robert Prevost, który przybrał imię Leon XIV. To 69-letni Amerykanin, który w 2015 r. przyjął także obywatelstwo peruwiańskie. Przez watykanistów i obserwatorów jest przedstawiany jako centrysta, który „chce budować mosty w Kościele”. Sporządzony przez historyków spis podaje, że nowo wybrany papież Leon XIV jest 267 papieżem.

Kardynał z Chicago przyjął imię Leon XIV, które w historii papiestwa pojawiało się już trzynastokrotnie. Wybór imienia przez nowego papieża uznaje się za nawiązanie do pontyfikatu poprzedniego o tym imieniu i wskazówkę co do linii nowego pontyfikatu.

Ostatnim był Leon XIII – papież z przełomu XIX i XX wieku, znany z otwartości na świat i reform społecznych. Dużą uwagę poświęcał kwestiom społecznym, zyskując przydomek „papieża robotników”. W encyklice „Rerum novarum” odwoływał się do solidaryzmu społecznego, pisał o godności pracy, konieczności zapewnienia praw socjalnych pracownikom i roli państwa w ich ochronie. Podkreślał prawo do własności prywatnej, zwracając równocześnie uwagę na rolę związków zawodowych.

Można przypuszczać, że Leon XIV również będzie chciał łączyć tradycję z nowoczesnością i bliskie mu będą problemy świata pracy.

Robert Prevost, to pierwszy papież augustianin i drugi duchowny z Ameryki na tronie papieskim. Prevost w przeszłości był m.in. prefektem dykasterii do spraw biskupów oraz przewodniczył papieskiej komisji do spraw Ameryki Łacińskiej

Nowy papież miał ścisłe relacje ze zmarłym papieżem Franciszkiem, który nominował go na kardynała w 2023 r.

Wybór nowego papieża nastąpił szybko – już drugiego dnia konklawe. O 18:08 czasu lokalnego z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, zwiastujący decyzję 133 kardynałów.

W swoim pierwszym przemówieniu papież Leon XIV zaapelował o jedność w Kościele, modlitwę za świat pogrążony w konfliktach i otwartość serca na potrzebujących. Podkreślił wagę dialogu, pokoju i odnowy duchowej, zachęcając wiernych do „odważnej wiary i wzajemnego wsparcia w trudnych czasach”.

„Musimy razem starać się być kościołem misyjnym, który buduje mosty i dialog, który przyjmuje wszystkich tych, którzy potrzebują naszego miłosierdzia, dialogi i miłości” – stwierdził.

Robert Prevost urodził się 14 września 1955 roku w Chicago. W 1977 roku wstąpił do zakonu augustianów, święcenia kapłańskie przyjął w 1982 roku w Rzymie. Jest doktorem prawa kanonicznego – tytuł zdobył na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum).

Po krótkim pobycie w Peru w latach 1985–1986, wrócił tam na stałe w 1988 roku. Przez dekadę prowadził dom zakonny, kierował centrum formacyjnym i pełnił funkcje duszpasterskie.

W 2001 roku został wybrany przełożonym generalnym augustianów – funkcję tę pełnił przez dwie sześcioletnie kadencje, aż do 2013 roku. Następnie wrócił do Peru jako administrator apostolski diecezji Chiclayo, by rok później zostać jej biskupem diecezjalnym.

W styczniu 2023 roku papież Franciszek powołał go na prefekta Dykasterii ds. Biskupów – jednej z kluczowych instytucji watykańskich. We wrześniu 2023 roku został wyniesiony do godności kardynalskiej, a w lutym 2025 przypisany do diecezji suburbikarnej Albano.

„Gratulacje dla kardynała Roberta Francisa Prevosta, który właśnie został mianowany papieżem. To wielki zaszczyt zdać sobie sprawę z tego, że jest on pierwszym amerykańskim papieżem” – napisał na platformie społecznościowej Truth Social prezydent USA Donald Trump.

„Jakie to ekscytujące i jaki wielki zaszczyt dla naszego kraju. Nie mogę doczekać się spotkania z papieżem Leonem XIV. To będzie bardzo znaczący moment!” – czytamy we wpisie.

Także Dina Boluarte, prezydentka Peru z radością przyjęła „historyczny” wybór papieża Leona XIV, od ponad 20 lat służy w tym kraju. Jak podkreśliła polityk, pochodzący z USA Robert Prevost to Peruwiańczyk „z wyboru i przekonań”. W komunikacie na Facebooku Boluarte nazwała wybór na papieża kardynała Roberta Francisa Prevosta, który w 2015 r. przyjął obywatelstwo peruwiańskie, „historycznym momentem dla Peru”.

„Postanowił być jednym z nas, żyć wśród nas i nosić w sercu wiarę, kulturę i marzenia tego kraju” – podkreśliła Boluarte.

 18 maja odbędzie się inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV – powiadomił Watykan. Jak przekazano, pierwsza audiencja generalna nowego papieża odbędzie się w środę 21 maja.

(GN)

Watykan: Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 10. Są też pierwsze informacje na temat możliwego terminu konklawe