Ankieta Głosu. Rozpacz, zmęczenie, wypalenie, niepokój… Trudno o optymizm w nowym roku szkolnym!

Rekordowa liczba głosów w naszej ankiecie – ponad 18 tys.! – i widoczne ostre załamanie nastrojów przed pierwszym dzwonkiem. Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego publikujemy ostateczne wyniki naszej ankiety. Wyniki te są kolejnym dzwonkiem alarmowym, potwierdzeniem, że sytuacja polskiej edukacji jest dramatyczna. Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości: w oświacie dzieje się źle!

Nauczycielu, jakie jest Twoje samopoczucie pod koniec wakacji, z jakim nastawieniem rozpoczniesz nowy rok szkolny? – zapytaliśmy w naszej najnowszej ankiecie internetowej. Identyczne pytanie zadaliśmy dwa lata temu. Chcieliśmy wiedzieć, co się zmieniło w nastawieniu nauczycieli przed pierwszym dzwonkiem. Bo w systemie pogorszyło się niemal wszystko…

Wyniki ankiety mówią same za siebie. 47 proc. uczestników głosowania odczuwa zmęczenie i wypalenie, wracają do pracy z rozpaczą. 26 proc. odczuwa niepokój z powodu stanu oświaty. Co piąta osoba reaguje obojętnością na tę sytuację.


W ankiecie na www.glos.pl od 18 do 30 sierpnia br. oddano 18 001 głosów

***

Dwa lata temu – w 2021 r. – zadaliśmy to samo pytanie. Wówczas najwięcej głosujących w ankiecie mówiło o niepokoju, mniejszy był odsetek osób, które z obojętnością podchodzą do tego co się dzieje. Mniejsze było grono respondentów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w głosowaniu.

Fot. Dreamstime