Nauczycielu, co było Twoim zdaniem, najgorsze, najtrudniejsze w mijającym roku dla edukacji? – zapytaliśmy w naszej redakcyjnej ankiecie . Najwięcej głosujących uważa, że wszystkie wymienione problemy były w podobnym stopniu dotkliwe dla oświaty i jej pracowników: brak podwyżek wynagrodzeń, dążenie MEiN do radykalnych zmian w statusie nauczycieli, forsowanie lex Czarnek, problemy kadrowe czy pandemia. Głosujący, który postanowili wskazać konkretne negatywne zjawiska najczęściej zwracali uwagę na zamrożenie płac nauczycieli oraz na przygotowywaną przez resort edukacji rewolucję w Karcie Nauczyciela.
“Co zatem najbardziej przeszkadzało nam w pracy: dążenie do przejęcia kontroli nad szkołami w ramach lex Czarnek, zamach na pensum, brak podwyżek, czy zrzucenie odpowiedzialności za walkę z pandemią w szkołach i przedszkolach na dyrektorów i pracowników? A może to wszystko w jednakowym stopniu? Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie!” – pisaliśmy na początku grudnia 2021 r.
W ankiecie oddano 2 tys. głosów – uwaga, głosujący mogli wybrać dwie odpowiedzi, np. wskazać jako najbardziej uciążliwe zamach na pensum i braki kadrowe w oświacie.
A oto szczegółowe wyniki ankiety:
Żegnamy 2021 r. - kolejny bardzo trudny dla nas wszystkich. Nauczycielu, co było Twoim zdaniem, najgorsze, najtrudniejsze w mijającym roku dla edukacji? (można wybrać 2 odpowiedzi)
- wszystkie wymienione problemy (33%, 995 głosów)
- brak podwyżek wynagrodzeń nauczycieli (25%, 734 głosów)
- zamach na pensum i status zawodowy (17%, 519 głosów)
- lex Czarnek i polityczna presja na szkoły (12%, 356 głosów)
- problemy kadrowe w szkołach i przedszkolach (9%, 264 głosów)
- brak realnego wsparcia w walce z pandemią (4%, 116 głosów)
Głosujących: 2 000

W ankiecie na www.glos.pl w dniach 8-30 grudnia 2021 r. oddano 2 tys. głosów