Artyści wspierają nauczycieli

Co łączy Dawida Podsiadło, Jakuba Żulczyka, Zygmunta Miłoszewskiego, Wojciecha Chmielarza, Anję Rubik, Tomasza Pągowskiego i MEZO? Wszyscy oni kibicują nauczycielom i popierają ich strajk

“Mam 25 lat. Chodziłem do żłobka, przedszkola, zerówki, potem skończyłem podstawówkę, gimnazjum i w końcu szkołę średnią. Prosta matematyka pokazuje, że przez ponad połowę mojego dotychczasowego życia przez 5 dni w tygodniu spędzałem większość dnia pod opieką nauczycieli w klasach i szkołach, które zaraz po moim rodzinnym domu były dla mnie najważniejszym miejscem, w którym zdobywałem wiedzę o życiu” – napisał na swoim profilu na Facebooku Dawid Podsiadło, piosenkarz i autor tekstów. “To dzięki ludziom, których spotkałem w szkole w dużej mierze zawdzięczam swoją życiową drogę i jej kształt. Jak ktoś mnie dobrze zna to wie, że dla mnie nauczyciel od zawsze był superbohaterem. Dlatego, gdy pytają mnie czy wspieram nauczycieli, to odpowiadam – całym sercem”.

Nauczycieli wspiera też Jakub Żulczyk, dziennikarz i pisarz. Wszystkim, którzy uważają, że nauczyciele nie powinni mówić, że jest im ciężko, bo nikt im nie kazał wybierać tego zawodu, powinni “zastanowić się nad swoimi przekonaniami”. Według Żulczyka, takie podejście sugeruje, że “szkolnictwo i edukacja są tak naprawdę niepotrzebne – bo przecież mówiąc, że nauczyciel >>nie musi<< wybierać swojego słabo płatnego zawodu, zakłada się tym samym utopijną sytuację, w której wszyscy idą po rozum do głowy i nauczycielem w efekcie nie zostaje nikt”. Autorzy takich opinii sugerują też, że “szkolnictwo i edukacja są szkodliwym, przykrym obowiązkiem, gdyż każdy, kto pracuje w szkolnictwie jest >>frajerem<<, który nie umie zadbać swoje interesy”. “Jest jeszcze trzeci pogląd, pozornie odległy od tamtych dwóch, ale również pozostający w orbicie tego cokolwiek pastewnego korwinizmu – twierdzenie wyrażone przez dzisiejszą okładkę Gazety Polskiej Codziennie, jakoby nauczycielom zależało >>na kasie<<, a nie >>na dzieciach<<. Głoszący ten pogląd uważają w takim razie, że praca w sektorze publicznym jest pewnego rodzaju niewolnictwem dla idei, służbą, której szlachetność nie pozwala na brukanie jej sprawami materii. Ten trzeci pogląd jest, podobnie jak pierwsze dwa, głupi i nieludzki; miałby jednak szansę na spójność, gdyby głoszący go ludzie uważali, że posłowie i ministrowie, tak samo jak nauczyciele, powinni zarabiać 3000 zł brutto” – zauważył autor “Ślepnąc od świateł”.

Pisarz Wojciech Chmielarz już kilka tygodni temu poparł strajk w oświacie. Przypomniał, że pochodzi z nauczycielskiej rodziny, wielu nauczycieli pojawia się też na jego spotkaniach autorskich. Przed strajkiem zadeklarował więc: “No to strajk. Pisząc krótko: popieram nauczycieli. Walczą o przyszłość polskiej edukacji i przyszłość naszych dzieci! Powodzenia!”.

“To wstyd nas wszystkich, że przez trzydzieści lat pozwoliliśmy zeszmacić ten zawód, unieważnić, zepchnąć nauczycieli do strefy upokorzenia”- zauważył Zygmunt Miłoszewski, pisarz. I dalej: “Ponieważ przy edukacji wszystko jest drugorzędne. Bez nowych myślących, poszukujących, odważnych, ciekawych świata obywateli nikt nas nie wyleczy, nie obroni, autostrad nie zbuduje, traktatów nie wynegocjuje – ile byśmy pieniędzy mieli. Dlatego #WspieramNauczycieli. Wytrwajcie, gogowie, jesteśmy z Wami!”

To wstyd nas wszystkich, że przez trzydzieści lat pozwoliliśmy zeszmacić ten zawód, unieważnić, zepchnąć nauczycieli do…

Opublikowany przez Zygmunt Miłoszewski Wtorek, 9 kwietnia 2019

Poparcie dla strajku zadeklarowała polska supermodelka Anja Rubik, której siostra jest nauczycielką. “Z całego serca wspieram strajk nauczycieli!” – ogłosiła na swoim profilu facebookowym. “Jestem dumna z mojej siostry, która jest nauczycielką i wszystkich innych nauczycieli którzy również 8ego kwietnia zjednoczą się i zawalczą o swoją godność!” – podkreśliła. I dalej: “Nauczycielki/Nauczyciele są odpowiedzialni za przyszłe pokolenia Naszego kraju, za kształcenie , wychowanie, bezpieczeństwo! To wstyd, że osoby tak ważne, z tak wielką odpowiedzialnością ledwo wiążą koniec z końcem! Każdy Rodzic, dla którego przyszłość swojego dziecka jest ważna powinien wesprzeć ten strajk! Owszem, będzie to chwilowe utrudnienie ale nie ma innego wyjścia! Nauczyciel/ Nauczycielka , który jest sfrustrowany gdyż nie stać go/ją na zapłacenie podstawowych rachunków nie mówiąc o innych ważnych elementach życia – nie będzie w stanie być dobrym pedagogiem.Jestem o tym przekonana! Wspierajmy NAUCZYCIELI!”

Z całego serca wspieram strajk nauczycieli! Jestem dumna z mojej siostry, która jest nauczycielką i wszystkich innych …

Opublikowany przez Anja Rubik Niedziela, 7 kwietnia 2019

Tomasz Pągowski, projektant i konstruktor, przyznał, że strajk nauczycieli może go dotknąć osobiście, ale mimo to solidaryzuje się z nauczycielami. “Dziś rozpoczął się strajk nauczycieli. Mój syn, w środę zaczynać powinien egzaminy gimnazjalne. Najgorszy z możliwych scenariuszy… a jednak, wspieram nauczycieli całym sercem z dwóch uzupełniających się powodów:
1. Zawód nauczyciela powinien się opłacać. Nie tylko nauczyciele, ale wszyscy, których zawód wymaga intelektu oraz wieloletnich studiów powinni wiedzieć, że to ma sens w naszym kraju.
2. Jako rodzic pragnę aby moje dzieci miały szacunek do wiedzy i tych, którzy im ją dają. Chcę aby nauczyciele byli dla nich autorytetami, którym warto ufać. Aby żaden cwany dzieciak, nie zasiał w moich synach zwątpienia, wyzywając nauczycieli od frajerów i nieudaczników” – stwierdził artysta. “Wierzę, że protest ma sens i przyniesie wymierne korzyści nie tylko środowisku nauczycielskiemu, ale przede wszystkim naszym dzieciom! A mój syn, cóż… po prostu ma być gotowy do egzaminu tego i wszystkich innych, bez względu na wichry historii, którymi jego pokolenie targane będzie. Niechaj na tym wietrze żagiel swego statku hartuje” – dodał.

Dziś rozpoczął się strajk nauczycieli… Mój syn, w środę zaczynać powinien egzaminy gimnazjalne… Najgorszy z…

Opublikowany przez Tomasz Pągowski Poniedziałek, 8 kwietnia 2019

“Pełne wsparcie dla strajku nauczycieli. Jest 500+ na pierwsze dziecko, jest „trzynastka” dla emerytów to i 1000 zł dla nauczycieli MUSI BYĆ! Powołanie powołaniem, ale tak ważny zawód nie może być tak poniżająco nisko wynagradzany” – oświadczył Jacek MEZO Mejer, raper i dziennikarz muzyczny.

Pełne wsparcie dla strajku nauczycieli. Jest 500+ na pierwsze dziecko, jest „trzynastka” dla emerytów to i 1000zł dla…

Opublikowany przez Jacek MEZO Mejer Poniedziałek, 8 kwietnia 2019

(PS, GN)