AstraZeneca tylko dla nauczycieli do 60. roku życia. Czyli dla kogo?

Szczepionkę AstraZeneca mają szansę otrzymać tylko nauczyciele m.in. przedszkoli i klas I-III urodzeni po 31 grudnia 1961 roku. Ministerstwo Edukacji i Nauki nie tylko odebrało starszym nauczycielom prawo do zaszczepienia, ale nawet uniemożliwiło dyrektorom zarejestrowanie ich w systemie, by kiedyś mogli przyjąć szczepionkę.

Dziś ruszyła rejestracja nauczycieli chętnych do zaszczepienia się szczepionką AstraZeneca. Szczepienia wystartują za cztery dni.

Jak poinformowało ministerstwo edukacji, rejestrować mogą się:
– nauczyciele wychowania przedszkolnego,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela/woźna oddziałowa w przedszkolu,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomoce wychowawcy,
– nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
– nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
– nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu (również ci, którzy nie są pracownikami szkół),
– pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
– kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Rejestracja dotyczy tylko nauczycieli do 60. roku życia. Starsi nie otrzymają tej szczepionki, ponieważ preparat AstraZeneca został w Polsce dopuszczony do użytku tylko wobec pacjentów do 60. roku życia. Początkowo szef doradców epidemicznych premiera prof. Andrzej Horban obiecał, że nauczyciele-seniorzy zostaną zaszczepieni szczepionką Pfizer/BioNTech lub Moderny, ale następnego dnia minister odpowiedzialny za szczepienia Michał Dworczyk zdementował te informacje. Natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że będzie to możliwe, “jeśli pojawią się nowe dostawy”.

Do 60. roku życia, czyli właściwie kto?

Jak wynika z informacji rozesłanych przez MEiN do dyrektorów, „nie będzie możliwe zarejestrowanie nauczycieli i innych osób w wieku 60 lat lub więcej, czyli urodzonych przed 1962 rokiem”. Czyli dyrektor zarejestruje w systemie jedynie osoby urodzone 1 stycznia 1962 roku lub później.

Oto fragment instrukcji rozesłanej do dyrektorów, do której dotarł Głos Nauczycielski:

 

Co ciekawe, nauczyciele w wieku 60+ nie tylko nie mogą przyjąć szczepionki AstraZeneca, ale MEiN nawet uniemożliwiło dyrektorom zarejestrowanie w systemie samego faktu, że chcieliby się w ogóle zaszczepić. Choć takie rozwiązanie pomogłoby Ministerstwu Zdrowia dokładnie oszacować zapotrzebowanie na szczepionki dla nauczycieli w wieku 60+.

Brak możliwości zarejestrowania 60+ w systemie jest logiczny tylko w jednym przypadku: jeśli rząd w ogóle nie ma zamiaru szczepić tej grupy wcześniej. To może oznaczać, że nauczyciele 60+ zaszczepią się w tym samym terminie, co reszta populacji (czyli nie wiadomo, kiedy). A deklaracje o szczepieniu starszych nauczycieli, gdy tylko „pojawią się nowe dostawy” szczepionek, są nie do końca wiarygodne.

Jeśli chodzi o tę grupę wiekową, to MEiN napisało w piśmie do dyrektorów jedynie to: „Nauczyciele, którzy mają 60 lat lub więcej będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna. O terminie i sposobie rejestracji będziemy informować”.

Nauczycielu, czy skorzystasz z możliwości zaszczepienia się szczepionką AstraZeneca w ramach szczepień rozpoczynających się od 12 lutego br.?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Z możliwości zaszczepienia wykluczono jeszcze jedną grupę nauczycieli. „Na listach nie będzie również nauczycieli, którzy mają zaznaczoną w SIO (Systemie Informacji Oświatowej – przyp.red.) długotrwałą nieobecność (powyżej 31marca br.)” – czytamy w komunikacie.

Rejestracja do szczepienia odbywa się właśnie za pomocą SIO (poniżej przykład z instrukcji MEiN dla dyrektorów – to nie są autentyczne dane):

(PS, GN)