Aukcja dla dzieci strajkujących nauczycieli. Zebrano ponad 212 tysięcy złotych

Są już wyniki charytatywnej aukcji dla dzieci strajkujących nauczycieli, która została zorganizowana w niedzielę 16 czerwca. Łączny obrót podczas aukcji wyniósł 212 tys. 600 złotych. Najwięcej zapłacono za pracę Jerzego Skolimowskiego – 20 tys. złotych oraz Andrzeja Nowackiego – 19 tys. złotych.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników aukcji. Artyści przynosili nam swoje dzieła jeszcze przed samą licytacją, a kolekcjonerzy nie bali się wysoko licytować – mówi w rozmowie z „Głosem Nauczycielskim” Artur Dumanowski, kierownik działu sztuki najnowszej i projektów specjalnych Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

– Wszystkie prace cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – podkreśla. – Samą aukcję przygotowaliśmy w rekordowym tempie, a odzew artystów okazał się naprawdę duży, łącznie na licytację przekazano 50 prac. – dodaje.

Przypomnijmy, że w ostatnią niedzielę 16 czerwca Dom Aukcyjny Desa zorganizował z inicjatywy Andy Rottenberg specjalną aukcję charytatywną, z której dochód ma zostać przeznaczony na wsparcie wakacyjnego wypoczynku dzieci nauczycieli dotkniętych konsekwencjami strajku.

– Pomysł pojawił się podczas moich rozmów z członkami Społecznego Komitetu „Wspieram Nauczycieli”. To od nich dowiedziałam się, że wielu nauczycieli na skutek utraty zarobków w czasie strajku wpadło w zapaść finansową i nie będą mogli np. zapewnić swoim dzieciom wypoczynku wakacyjnego. W związku z tym wymyśliliśmy, że może namówimy środowisko artystów na taki rodzaj solidarnościowego gestu. Dzisiaj solidarność znaczy zupełnie coś innego niż kiedyś w sensie instytucjonalnym, ale w sensie ludzkim powinna znaczyć to samo co zawsze – tłumaczyła w „Głosie Nauczycielskim” Anda Rottenberg, krytyk sztuki i wieloletnia dyrektor warszawskiej Zachęty.

Swoje prace wystawiło na aukcji kilkudziesięciu artystów, m.in: Katarzyna Kozyra, Mirosław Bałka, Ewa Kuryluk, Rafał Olbiński, Marek Raczkowski, Joanna Rajkowska, Jerzy Skolimowski.

Zebrana kwota zostanie podzielona między nauczycielskie rodziny przez ZNP pod nadzorem Społecznego Komitetu Wspieram Nauczycieli, w skład którego wchodzą między innymi Krystyna Starczewska, Adam Strzembosz, Zbigniew Hołdys, Henryka Bochniarz, Paweł Pawlikowski, Andrzej Saramonowicz, Olga Tokarczuk, Maria Janion, Wanda Traczyk-Stawska, Maria Sadowska, Joanna Kos-Krauze.

Szczegółowe wyniki aukcji można znaleźć tutaj.

(JK, GN)