Austria : W poniedziałek rozpoczął się ogólnokrajowy lockdown dla niezaszczepionych. Nie dotyczy pracy szkół

O północy z niedzieli na poniedziałek wszedł w życie ogólnokrajowy lockdown w Austrii dla osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19 lub nie będących ozdrowieńcami. Przepisy zostały zatwierdzone przez rząd federalny. Blokada nie dotyczy  pracy szkół. Aktualny pozostaje nakaz wykonywania w szkołach testów trzy razy w tygodniu oraz noszenia masek w szkołach średnich.

Nowe przepisy ogłosił podczas niedzielnej konferencji kanclerz Austrii Alexander Schallenberg. Zakaz wychodzenia z mieszkań i domów dotyczyć ma wszystkich niezaszczepionych osób powyżej 12 roku życia. Rząd ponowił też apel o zwiększenie liczby szczepień. „Liczba nowych infekcji jest wyższa, niż kiedykolwiek wcześniej” – podkreślił Schallenberg.

Obostrzenia weszły w życie o północy na terenie całego kraju. „Przepisy dotyczą osób, które nie zostały zaszczepione ani nie są rekonwalescentami” – wyjaśnił minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. Wymagane będzie posiadanie ważnego świadectwo szczepienia lub zaświadczenia o przebytej infekcji koronawirusem w ciągu ostatnich 180 dni.

Od poniedziałku każda osoba mieszkająca w Austrii będzie mogła być poddana kontroli w przestrzeni publicznej przez policję – dodaje portal ORF. Agencja APA szacuje, że wprowadzone przepisy „dotkną ok. 2 mln osób”. Rozporządzenie obowiązywać ma wstępnie do 24 listopada, z możliwością przedłużenia.

Przepisy dopuszczają możliwość wyjścia z domu do lekarza, skorzystania z ośrodków zdrowia lub punktów szczepień. Możliwe będzie także „zaspokojenie podstawowych potrzeb religijnych”, chodzenia do szkoły czy na uniwersytet.

Kanclerz podkreślił też, że nowe rozporządzenie nie dotyka szkół i dzieci poniżej 12. roku życia, aktualny pozostanie nakaz wykonywania w szkołach testów trzy razy w tygodniu oraz noszenia masek w szkołach średnich.

(PAP, JK)

Austria testuje na potęgę. To jej sposób na zabezpieczenie szkół