Będzie 500 plus na wakacyjny wypoczynek dzieci? Senat zajmie się w środę tzw. bonem turystycznym

Senat zajmie się w środę m.in. bonem turystycznym. Istnieje możliwość, że zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa zostanie dziś przyjęta. Jak podają media PiS chce aby dofinansowanie do wakacji w wysokości 500 zł weszło w życie jeszcze przed II turą wyborów prezydenckich. W tym celu miałoby zostać zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami bon turystyczny wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia. Jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł ma być przeznaczone dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Bonu nie będzie można zamienić na gotówkę lecz jedynie wykorzystać do opłacenia kolonii, obozów, wycieczek czy innych form wypoczynku dzieci. Ma być ważny do końca 2022 roku.

Projekt prezydencki trafił w ubiegły czwartek do Sejmu, a dzień później został przyjęty zdecydowaną większością głosów przez posłów. Z kolei we wtorek, 30 czerwca, bon był przedmiotem dyskusji senackiej komisji gospodarki narodowej i innowacji. Jedna z zaproponowanych na komisji poprawek zakładała, że z bonu skorzystają nie tylko dzieci, ale także pracujące osoby dorosłe. Ostatecznie, po dyskusji nad ustawą, komisja przegłosowała wniosek o przyjęcie projektu bez poprawek.

1 lipca bon turystyczny trafi na posiedzenie Senatu. Przed jego rozpoczęciem marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapytany został, czy ustawa zostanie jeszcze dziś przegłosowana. – W Sejmie była gorąca dyskusja na ten temat. Przypuszczam, że senatorowie wniosą poprawki – zapowiedział.

Założenia ustawy znajdują się tutaj.

(JK, GN)

Fot: Ministerstwo Rozwoju

MEN apeluje: Wypoczywaj bezpiecznie!