Bezpłatne materiały dla nauczycieli klas I-V z zakresu bezpieczeństwa dzieci w sieci

„Lekcje z Sieciakami”, czyli nowe propozycje edukacyjne Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z zakresu bezpieczeństwa dzieci online. Ruszyła bezpłatna dystrybucja pakietów.

Nadużywanie ekranów, odróżnianie treści pozytywnych od negatywnych, zapobieganie hejtowi czy pogoń za popularnością online – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w najnowszych propozycjach edukacyjnych przygotowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach projektu Sieciaki.pl z myślą o uczniach klas III-V szkół podstawowych. Materiały w postaci pakietów edukacyjnych zawierających m.in. scenariusze zajęć, książki, plakaty i naklejki, szkoły mogą bezpłatnie zamawiać na stronie www.sieciaki.pl.

Fundacja już od blisko dwudziestu lat zajmuje się promowaniem bezpiecznego
i pozytywnego korzystania z internetu przez dzieci i przygotowuje scenariusze zajęć dla uczniów na wszystkich poziomach nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów początkowych klas szkół podstawowych.

Nowe propozycje edukacyjne dystrybuowane w postaci pakietów „Lekcje z Sieciakami” odwołują się do książkowych przygód bohaterów projektu Sieciaki.pl i dotyczą najbardziej aktualnych kwestii związanych z bezpieczeństwem najmłodszych użytkowników sieci.

Co zawiera pakiet?

Pakiety edukacyjne zawierają dwa konspekty zajęć lekcyjnych:

  • Sieciakowe Zasady Ekranowe – konspekt oparty na książce Misja bezpieczny internet, poświęcony problemowi nadużywania sieci i troski
    o zrównoważone korzystanie z ekranów.
  • #JestemOK – konspekt oparty na książce: Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu, poświęcony edukacji dzieci w zakresie krytycznego podejścia do internetowych nadawców oraz umiejętności odróżniania treści i zachowań pozytywnych od szkodliwych i niebezpiecznych.

Autorem materiałów edukacyjnych jest Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. W pakiecie, oprócz scenariuszy zajęć oraz pojedynczych egzemplarzy książek opisujących sieciakowe przygody, znajdują się naklejki dla wszystkich uczniów biorących udział w zajęciach oraz naklejki-nagrody dla zwycięzców prac wykonanych w ramach zajęć.

 

Jak otrzymać pakiet?

Aby otrzymać pakiet edukacyjny, należy wejść na stronę Sieciaki.pl i wypełnić znajdujący się tam formularz zamówienia. Każda szkoła może dokonać zamówienia jednego pakietu, który zostanie dostarczony bezpośrednio do szkoły. Pakiety można zamawiać od 15 listopada 2021 r. do wyczerpania nakładu. W ramach projektu dostępnych jest 1000 pakietów.

Więcej informacji na temat projektu Sieciaki.pl oraz pakietów materiałów można znaleźć na stronie: www.sieciaki.pl.

Pakiety materiałów edukacyjnych dla szkół powstały w ramach projektu Sieciaki.pl Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, którego głównym partnerem jest Fundacja Orange, przy wsparciu firmy SnowDog. Działanie współfinansowane jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

 

O Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę od 30 lat chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!