CBA zatrzymało byłego szefa MEN

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Romana Giertycha, byłego ministra edukacji, a obecnie mecenasa, pod zarzutem m.in. udziału w wyprowadzeniu z jednej ze spółek co najmniej 90 mln zł

O zatrzymaniu adwokata poinformowała na Twitterze jego córka, Maria Giertych. „W dniu dzisiejszym CBA zatrzymało Romana Giertycha, mojego tatę. Trwa przeszukanie naszego domu. Będę podawać dalsze informacje” – napisała.

Później dodała: „Tata prosi o podawanie pełnych danych i przekazanie, że jest to sprawa polityczna, która ma na celu przykrycie katastrofalnej sytuacji epidemicznej spowodowanej przez nieudolność rządu PiS”.

Jak wynika z relacji Barbary Giertych, małżonki Romana Giertycha, były szef MEN został zatrzymany w sądzie, po rozprawie, w której brał udział.

Sam Giertych napisał na Twitterze: „Zostałem dziś zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki, skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel

„CBA zatrzymało biznesmena Ryszarda K., mec. Romana G. oraz inne osoby podejrzane w śledztwie dotyczącym działalności na szkodę spółki giełdowej” – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik CBA. Jego zdaniem, chodzi m.in. o podejrzenie wyprowadzenia z firmy ok. 90 mln zł.

W komunikacie CBA możemy natomiast przeczytać: „Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW. Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych. Zatrzymani trafią do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy. Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania”.

(PS, GN)

Fot. Adam Kozak, zdjęcie z oficjalnej strony Romana Giertycha https://m.facebook.com/pages/category/Politician/Roman-Giertych-strona-oficjalna-215392231834473/